statystyki

Cashpooling jest jak pożyczka, czyli z podatkowymi ograniczeniami

autor: Patrycja Dudek13.07.2016, 07:16; Aktualizacja: 13.07.2016, 08:17
pieniądze

Cashpooling to pożyczkaźródło: ShutterStock

Do przejściowych transferów pieniężnych stosuje się zarówno przepisy o cienkiej kapitalizacji, jak i o cenach transferowych – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA nie ma wątpliwości co do tego, że wcześniejsze, korzystne dla podatników orzecznictwo sądów pierwszej instancji było błędne. Potwierdzają to kolejne wyroki sądu kasacyjnego nawiązujące do orzeczenia z 30 września 2015 r. (sygn. akt II FSK 3137/14). NSA orzekł wtedy, że cashpooling to pożyczka. Więcej o wyroku przeczytasz tu >>>

Sprawa rozpatrywana niedawno przez NSA dotyczyła polskiej spółki biorącej udział w międzynarodowej strukturze cashpoolingu. To szczególna forma finansowania polegająca na tym, że przejściowe niedobory na rachunkach bankowych jednych firm są kompensowane nadwyżkami powstałymi u innych spółek należących do grupy kapitałowej. W zamian za to firmy chwilowo użyczające pieniędzy otrzymują odsetki, które są pobierane od tych, którym środki są użyczane. Rozliczeniami zajmuje się zwykle jedna ze spółek pełniąca funkcję agenta rozliczeniowego, która otrzymuje za to wynagrodzenie.

Spór sprowadzał się do tego, czy cashpooling jest umową pożyczki. Przyjęcie takiej wykładni powodowałoby, że transfery między uczestnikami cashpoolingu musiałyby być, tak jak pożyczki, dokumentowane na podstawie art. 9a ustawy o CIT. Obowiązek ten istnieje, gdy wartość usługi (np. udzielenia pożyczki) przekroczy próg wynoszący 30 tys. euro (ust. 2 tego przepisu).

Drugi skutek uznania cashpoolingu za pożyczkę byłby taki, że trzeba byłoby stosować do niego przepisy o cienkiej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT). To oznaczałoby, że odsetki zapłacone powyżej ustalonego limitu nie mogłyby być zaliczane do kosztów podatkowych.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane