Za rok, tj. od 2026 r., wszyscy, którzy świadczą usługi parkingowe, będą musieli używać kas fiskalnych. Z kolei już od 21 stycznia 2025 r. paragony będą też musieli wystawiać wszyscy sprzedawcy papierosów elektronicznych, węgla i brykietu.

Zmiany te wynikają z opublikowanego w piątek projektu nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obecne rozporządzenie – z 24 listopada 2023 r. (Dz.U. poz. 2605) straci moc z końcem 2024 r.

W latach 2025 i 2026 nadal będzie obowiązywał limit 20 tys. zł sprzedaży detalicznej pozwalający na zwolnienie z obowiązku stosowania kas rejestrujących.

Zasadniczo minister finansów przedłuży o dwa lata, tj. do końca 2026 r., większość dotychczasowych zwolnień z kas fiskalnych. Ale będą też zmiany w tym zakresie.

Od 2025 r.

Już od 2025 r. bezwzględnie (tj. bez względu na wysokość obrotu) będą musieli używać kas fiskalnych przedsiębiorcy, którzy sprzedają:

  • wyroby klasyfikowane do CN 2404 i 8543 40, czyli m.in. papierosy elektroniczne i produkty zawierające tytoń, tytoń odtworzony, nikotynę lub namiastki tytoniu albo nikotyny, przeznaczone do wdychania bez spalania, a także wyroby z konopi (rodzaj: Cannabis) klasyfikowane do CN 1211, przeznaczone do palenia lub do wdychania bez spalania,
  • wyroby zawierające w swoim składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50 proc. objętości, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalniki, płyny odkażające, rozcieńczalniki farb, płyny do odmrażania,
  • węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczone do celów opałowych.

Od 2026 r.

Natomiast od 2026 r. kasy fiskalne będą musiały być:

  • w automatach vendingowych,
  • przy świadczeniu usług parkingowych (samochodów i innych pojazdów),
  • w biletomatach. Tylko urządzenia sprzedające bilety na przejazdy transportem publicznym nie będą musiały mieć wbudowanych kas fiskalnych.

Bez zmian

Tak jak dziś ze zwolnień z kas nie będą mogli korzystać przedsiębiorcy wymienieni w par. 4, a więc m.in.: prawnicy (poza notariuszami), doradcy podatkowi, lekarze. Skorzystają oni ze zwolnienia (bez względu na wysokość sprzedaży) tylko wówczas, gdy będą porozumiewać się z klientem na odległość lub gdy w ten sposób będą przesyłać wyniki swojej pracy, a płatności za usługi będą otrzymywać na konto bankowe lub w SKOK albo za pośrednictwem poczty (par. 4 ust. 3 pkt 2 lit. b).©℗