statystyki

Przed 2016 r. nie trzeba było wyliczać prewspółczynnika

autor: Katarzyna Jędrzejewska05.07.2016, 07:40; Aktualizacja: 05.07.2016, 09:00
pieniądze

Chodziło o VAT z faktury wystawionej gminie przez kancelarię prawną.źródło: ShutterStock

Fiskus nie mógł odmówić gminie prawa do odliczenia podatku naliczonego tylko z tego powodu, że wykonując czynności opodatkowane i nieopodatkowane, nie potrafiła ona dokładnie określić ich proporcji – orzekł WSA w Szczecinie.

Chodziło o VAT z faktury wystawionej gminie przez kancelarię prawną. Prawnicy pomagali samorządowcom uzyskać interpretacje indywidualne, a następnie złożyć do urzędu skarbowego wnioski o zwrot VAT. Gmina ponosiła bowiem wydatki na modernizację i utrzymanie cmentarzy komunalnych oraz na budowę, modernizację i wyposażenie świetlic środowiskowych, w tym wiejskich. Zadania te wiązały się z ponoszeniem wydatków, w cenie których był naliczony VAT. Gmina chciała go odliczyć, ale spodziewając się ewentualnego sporu z fiskusem, wynajęła prawników. Ci z kolei wystawili fakturę na swoje usługi, a do ceny doliczyli również VAT.

Spór dotyczył odliczenia podatku właśnie z tej faktury. Dyrektor izby skarbowej uznał, że gmina może go odjąć, ale tylko w tym zakresie, w którym usługi prawników były wyłącznie związane z modernizacją i utrzymaniem cmentarzy, bo tylko usługi cmentarne są i będą w przyszłości sprzedażą opodatkowaną. Co innego świetlice; mają być one udostępniane nieodpłatnie społeczności lokalnej, więc gmina nie tylko nie może odliczyć VAT z faktur dokumentujących budowę, modernizację i wyposażenie świetlic, ale także usług prawniczych w tym zakresie – stwierdził organ.

Gmina się z tym nie zgodziła. Podkreślała, że obowiązek przyporządkowania zakupów do czynności opodatkowanych i nieopodatkowanych (zwany prewspółczynnikiem) istnieje dopiero od 2016 r. Organ nie miał więc wcześniej podstaw prawnych, by wymagać go wcześniej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał jej rację. Potwierdził, że do końca 2015 r. w ustawie o VAT nie było przepisów, które mówiłyby, jak określać proporcję przy odliczaniu podatku naliczonego od wydatków służących zarówno działalności opodatkowanej, jak i niepodlegającej opodatkowaniu. Przypomniał, że taka była też teza uchwały NSA z 24 października 2011 r. (sygn. akt I FPS 9/10).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane