statystyki

Przed 2016 r. nie trzeba było wyliczać prewspółczynnika

autor: Katarzyna Jędrzejewska05.07.2016, 07:40; Aktualizacja: 05.07.2016, 09:00
pieniądze

Chodziło o VAT z faktury wystawionej gminie przez kancelarię prawną.źródło: ShutterStock

Fiskus nie mógł odmówić gminie prawa do odliczenia podatku naliczonego tylko z tego powodu, że wykonując czynności opodatkowane i nieopodatkowane, nie potrafiła ona dokładnie określić ich proporcji – orzekł WSA w Szczecinie.

Chodziło o VAT z faktury wystawionej gminie przez kancelarię prawną. Prawnicy pomagali samorządowcom uzyskać interpretacje indywidualne, a następnie złożyć do urzędu skarbowego wnioski o zwrot VAT. Gmina ponosiła bowiem wydatki na modernizację i utrzymanie cmentarzy komunalnych oraz na budowę, modernizację i wyposażenie świetlic środowiskowych, w tym wiejskich. Zadania te wiązały się z ponoszeniem wydatków, w cenie których był naliczony VAT. Gmina chciała go odliczyć, ale spodziewając się ewentualnego sporu z fiskusem, wynajęła prawników. Ci z kolei wystawili fakturę na swoje usługi, a do ceny doliczyli również VAT.

Spór dotyczył odliczenia podatku właśnie z tej faktury. Dyrektor izby skarbowej uznał, że gmina może go odjąć, ale tylko w tym zakresie, w którym usługi prawników były wyłącznie związane z modernizacją i utrzymaniem cmentarzy, bo tylko usługi cmentarne są i będą w przyszłości sprzedażą opodatkowaną. Co innego świetlice; mają być one udostępniane nieodpłatnie społeczności lokalnej, więc gmina nie tylko nie może odliczyć VAT z faktur dokumentujących budowę, modernizację i wyposażenie świetlic, ale także usług prawniczych w tym zakresie – stwierdził organ.

Gmina się z tym nie zgodziła. Podkreślała, że obowiązek przyporządkowania zakupów do czynności opodatkowanych i nieopodatkowanych (zwany prewspółczynnikiem) istnieje dopiero od 2016 r. Organ nie miał więc wcześniej podstaw prawnych, by wymagać go wcześniej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał jej rację. Potwierdził, że do końca 2015 r. w ustawie o VAT nie było przepisów, które mówiłyby, jak określać proporcję przy odliczaniu podatku naliczonego od wydatków służących zarówno działalności opodatkowanej, jak i niepodlegającej opodatkowaniu. Przypomniał, że taka była też teza uchwały NSA z 24 października 2011 r. (sygn. akt I FPS 9/10).


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane