W maju pojawiła się propozycja wprowadzenia nowej ulgi podatkowej, mającej na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w społeczeństwie. Projekt jest już po konsultacjach społecznych.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych przeprowadziła badanie opinii, by poznać potrzeby oraz oczekiwania społeczne związane z wprowadzeniem ulgi na bezpieczeństwo. Przez 45 dni zebrano 835 ankiet od osób prywatnych oraz przedsiębiorców, którzy wyrazili swoje zdanie na temat tego, jakie wydatki powinny zostać objęte nową ulgą. Zebrane dokumenty są obecnie poddawane analizie.
Propozycje ulgi na bezpieczeństwo
Propozycja ulgi podatkowej na bezpieczeństwo według Krajowa Rady Doradców Podatkowych obejmuje szeroki wachlarz działań, które mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w Polsce. Do odliczenia miałyby kwalifikować się między innymi wydatki na:
Szkolenia z pierwszej pomocy, przysposobienie obronnego, obsługi broni, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa i komunikacji kryzysowej oraz zakup specjalistycznego sprzętu.
Ulga na bezpieczeństwo dla przedsiębiorców i osób fizycznych
Ulga na bezpieczeństwo miałaby być dostępna zarówno dla osób fizycznych, które mogłyby odliczyć maksymalnie 1000 zł od przychodu lub dochodu, jak i dla przedsiębiorców, którzy mogliby skorzystać z dodatkowego odliczenia 100% kosztów kwalifikowanych w swoich zeznaniach rocznych, podobnie jak w przypadku ulgi B+R.