statystyki

Bony i vouchery będą opodatkowane według jednolitych zasad

autor: Mariusz Szulc30.06.2016, 07:31; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:51
VAT

Do dyrektywy VAT zostaną dodane definicje: vouchera, vouchera do wykorzystania w jednym celu oraz vouchera wielokrotnego wykorzystania.źródło: ShutterStock

Jeżeli bon uprawnia do zakupu konkretnego towaru bądź usługi, to należy go traktować tak jak przedpłatę. Jeśli natomiast podatnik sam może wybrać, co chce kupić, to daninę należy rozliczyć dopiero przy realizacji zamówienia. Takie zasady mają obowiązywać w całej Unii Europejskiej już od 1 stycznia 2019 r. Chce tego Rada UE, która 27 czerwca tego roku przyjęła dyrektywę nowelizującą dotychczasową dyrektywę VAT. Dokument uwzględnia już stanowiska Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Ekonomicznego i Społecznego.

Do dyrektywy VAT zostaną dodane definicje: vouchera, vouchera do wykorzystania w jednym celu oraz vouchera wielokrotnego wykorzystania.

Polecany produkt: VAT 2016 >>

W uproszczeniu voucherem (bonem) będzie dokument, który uprawnia określoną osobę do skorzystania z dostawy towarów bądź świadczenia usług przez inny podmiot. Voucherem (bonem) do wykorzystania w jednym celu będzie taki, który wymaga, aby jego beneficjent wiedział, do czego dokument konkretnie go uprawnia. Natomiast voucherem wielokrotnego wykorzystania bonów ma być każdy inny dokument, czyli na przykład bon na określoną sumę do wykorzystania w sklepie. W tym ostatnim wypadku podatnik sam zdecyduje, jakie towary bądź usługi zakupi.

Zgodnie z nowym art. 30b unijnej dyrektywy oba rodzaje bonów będą odmiennie rozliczane na gruncie VAT. Jak wyjaśnia Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w Crido Taxand, w pierwszym przypadku będą one traktowane jako przedpłata (zaliczka) na skorzystanie z konkretnego zakupu. Jeśli więc sklep wystawi taki bon np. na zakup konkretnej książki, to jego wartość będzie uwzględniać VAT według stawki właściwej dla towaru bądź usługi, do której uprawnia bon. Późniejsze wydanie towaru lub wykonanie usług nie będzie się wiązało z koniecznością zapłaty podatku – tłumaczy ekspert.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane