statystyki

Wylanie betonu jest dostawą, a nie usługą

autor: Jakub Pawłowski04.07.2016, 07:19; Aktualizacja: 04.07.2016, 10:45
Sprawa dotyczyła spółki jawnej, która produkowała, dostarczała i wylewała beton w lokalach mieszkaniowych.

Sprawa dotyczyła spółki jawnej, która produkowała, dostarczała i wylewała beton w lokalach mieszkaniowych.źródło: Inne

Czynności pomocnicze, bez których świadczenie główne nie mogłoby w ogóle zostać wykonane, nie mogą przesądzać o zastosowaniu niższej stawki VAT dla całej transakcji złożonej – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki jawnej, która produkowała, dostarczała i wylewała beton w lokalach mieszkaniowych. Wykonywane przez nią prace wyglądały najczęściej tak: najpierw mierzyła elementy konstrukcyjne w budynku, później dostarczała masę betonową, gotowy beton wylewała i rozprowadzała go przy użyciu specjalistycznej pompy, a na samym końcu pracownicy wygładzali jego powierzchnię. Spółka uważała, że wszystkie te czynności składają się na jedną, kompleksową usługę, która powinna być objęta preferencyjną stawką VAT.

Innego zdania był naczelnik urzędu skarbowego. Uznał, że świadczenia spółki nie są usługą, tylko dostawą towarów, a zatem winny być opodatkowane według podstawowej stawki.

Spółka się z tym nie zgadzała. Twierdziła, że nie można traktować kompleksowej usługi betoniarskiej jako zwykłej sprzedaży betonu. Przekonywała, że klient, który składa u niej zamówienie, oczekuje nie tylko tego, aby dostarczyć mu sam beton, ale również nałożyć go zgodnie ze specyfikacją wnętrza. Do tego są potrzebni wykwalifikowani ludzie i specjalistyczny sprzęt – podkreślała.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane