statystyki

Zakup zestawu komputerowego i systemu operacyjnego podlega ujęciu jako odrębne pozycje

autor: Elżbieta Gaździk27.06.2016, 10:10; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:44
praca, komputer, laptop, samozatrudnienie

Operacje dotyczące zakupu komputerów oraz zakupu systemu operacyjnego, podlegają ujęciu w księgach rachunkowych jako odrębne pozycje.źródło: ShutterStock

Samorządowa jednostka budżetowa ma w planie finansowym zaplanowany zakup komputerów do pracowni komputerowej w paragrafie 4240 – pomoce dydaktyczne. Ze względów oszczędnościowych jednostka zakupiła osobno komputery i osobno system operacyjny Windows ze zniżką dla szkół. W związku z tym otrzymano dwie faktury od dwóch różnych kontrahentów. Do jakich paragrafów powinno zakwalifikować się wydatki z powyższego tytułu i na jakich kontach należy je zaewidencjonować, biorąc pod uwagę fakt, że komputer do przyjęcia na stan wyposażenia musi być wyposażony w system operacyjny, czyli zdolny do działania. Wartość komputera będzie poniżej 3500 zł.

Operacje dotyczące zakupu komputerów oraz zakupu systemu operacyjnego, podlegają ujęciu w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanych dowodów księgowych, jako odrębne pozycje. Natomiast do ewidencji środków trwałych zakupione komputery podlegają wprowadzeniu w łącznej wartości stanowiącej całość, tj. pochodzącej z dwóch faktur.

Zgodnie z postanowieniami art. 20 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, zwanej dalej u.r., do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie gospodarcze, które nastąpiło w okresie sprawozdawczym, przy czym należy pamiętać, że zapisy w księgach rachunkowych powinny być ujmowane zgodnie z ich treścią ekonomiczną (art. 4 ust. 2 u.r.).

Powyższe oznacza, że jednostka w księgach rachunkowych winna ująć odrębnie zakup komputerów i odrębnie zakup systemu operacyjnego w oparciu o otrzymane faktury, z zastrzeżeniem, że do ewidencji środków trwałych komputery winny być przyjęte w łącznej wartości. tj. obejmującej wartość komputerów i wartość systemu operacyjnego – dokument OT powinien zostać wystawiony na podstawie dwóch faktur.

Polecany produkt: Rachunkowość 2016 >>

Odnośnie ujęcia w ewidencji księgowej zdarzeń opisanych w pytaniu, należy wskazać, że sposób zapisów z tym związanych uzależniony jest od ustaleń wynikających z polityki rachunkowości obowiązującej w jednostce, ze względu na postanowienia par. 6 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane