Jeżeli podatnik na mocy jednego aktu notarialnego kupi dwa mieszkania, to nie skorzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie ma zaznaczenia, że nie miał wcześniej żadnego lokum – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynikające z niego zwolnienie dotyczy zakupu na rynku wtórnym, bo tylko wtedy płaci się PCC (2 proc.). Stosuje się je do sprzedaży (ale podatek płaci kupujący), której przedmiotem jest:

  • prawo własności mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • prawo własności domu jednorodzinnego,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego albo domu jedno rodzinnego.

Zwolnienie przysługuje co do zasady na pierwsze mieszkanie lub dom, bo można z niego skorzystać, jeżeli: „kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia”.

O zastosowanie tego przepisu spytała kobieta, która na mocy aktu notarialnego kupiła dwa mieszkania. Zapewniła, że wcześniej nie przysługiwało jej w kraju ani za granicą żadne z praw wymienionych w art. 9 pkt 17 ustawy, ani udział w tych prawach.

Spytała, czy w związku tym może skorzystać ze zwolnienia chociażby na jedno z tych mieszkań.

Dyrektor KIS odpowiedział, że to niemożliwe i że transakcja w całości będzie opodatkowana PCC. Zwrócił uwagę na treść art. 9 pkt 17 ustawy o PCC – wynika z niej, że zwolnienie dotyczy nabycia lokalu mieszkalnego, a nie lokali mieszkalnych.

– Celem wprowadzonego zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych jest bowiem poprawa sytuacji osób nabywających na rynku wtórnym swój pierwszy dom czy mieszkanie – podkreślił organ.

Przypomnijmy, że z tego samego powodu zwolnienia z PCC może pozbawić zakup działki, na której stoją dwa domy, chyba że dla jednego z nich:

  • nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie lub nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub
  • organ nadzoru budowlanego wydał zakaz użytkowania na czas usunięcia nieodpowiedniego stanu technicznego lub wydał decyzję nakazującą rozbiórkę.

Przy spełnieniu jednego z tych warunków zwolnienie z PCC przysługuje na cały zakup. Szczegółowo pisaliśmy o tym w artykule „Dwa budynki na jednej działce to brak zwolnienia z PCC. Ale nie zawsze” (DGP nr 102/2024).

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 7 kwietnia 2024 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4014.105.2024.1.DR