Senat opowiedział się w czwartek za kolejnym odroczeniem, tym razem do 1 stycznia 2017 r., wejścia w życie ustawy o administracji podatkowej. Do tego czasu, jak zapowiada MF, ma zostać powołana Krajowa Administracja Skarbowa, zatem odroczona ustawa nie będzie potrzebna.

Za uchwaleniem nowelizacji "ustawy o zmianie ustawy o administracji podatkowej oraz ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw" - bez poprawek głosowało 55 senatorów, 27 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Ustawa o administracji podatkowej miała pierwotnie wejść w życie 1 stycznia 2016 r., ale w grudniu zeszłego roku Sejm zmienił ten termin na 1 lipca br. Celem wprowadzenia zmian w administracji podatkowej jest m.in. usprawnienie i poprawa jej funkcjonowania. Obecnie trwają jednak prace nad przygotowaniem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

Reklama

Planowana ustawa o KAS uwzględnia niektóre rozwiązania zawarte w ustawie o administracji podatkowej, jednak jest znacznie szersza - przewiduje kompleksowe zmiany dotyczące administracji podległej ministrowi finansów. Według PiS przepisy ustawy o KAS mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r., co sprawia, że gdyby nie zmieniono terminu wejścia w życie ordynacji, prawo o administracji podatkowej byłoby aktualne jedynie przez kilka miesięcy. Stąd propozycja odroczenia.