Obowiązek przesyłania ustrukturyzowanych faktur przez Krajowy System e-Faktur został przesunięty z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Nowelizacja ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw w tym zakresie została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 852.

We wczorajszym komunikacie Ministerstwo Finansów potwierdziło, że to nie koniec zmian. W drugim projekcie resort przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF:

  • 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
  • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że już w kwietniu MF opublikowało propozycje innych zmian. Wśród nich pojawił się m.in. pomysł:

  • wprowadzenia możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF,
  • wdrożenia w okresie przejściowym trybu offline, możliwego do stosowania przez wszystkich podatników,
  • wprowadzenia załącznika do e-faktury w standardowych typach transakcji, które obejmują rozszerzony zakres jednostek miary i ceny dostarczanych towarów lub usług.

MF w komunikacie przyznało też, że mimo odroczenia terminu wdrożenia KSeF nadal pracuje nad bezpłatnymi narzędziami, które umożliwią podatnikom korzystanie z systemu.

– Ministerstwo udostępniło wersję produkcyjną aplikacji mobilnej KSeF. Umożliwia ona wystawianie na smartfonie podstawowych faktur w KSeF oraz ich korekt. Dodatkowo aplikacja pozwala na podgląd faktur otrzymanych i wystawionych w KSeF. Aplikacja jest już dostępna w sklepach Google Play i App Store – poinformował resort. ©℗