statystyki

Za skargę w sprawie WIA zapłacimy tak samo, jak w przypadku interpretacji indywidualnej

autor: Michał Majczyna13.06.2016, 07:38; Aktualizacja: 13.06.2016, 09:37

Wpis sądowy od skargi w sprawach wiążącej informacji akcyzowej wynosi 200 zł, a nie 500 zł, jak przyjął sąd I instancji – orzekł NSA. To oznacza, że wpis od skargi do WSA na decyzję w sprawie WIA wynosi tyle samo, ile wpis od skargi na interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego. Nie ma podstaw do pobierania go w wyższej wysokości, do czego dotychczas wzywał WSA.

WIA pomaga podatnikom głównie w określeniu prawidłowej stawki akcyzy dla danego wyrobu. Umożliwia uzyskanie od właściwego organu (w tym wypadku dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu) wiążącej informacji w zakresie klasyfikacji według nomenklatury scalonej wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub określenia rodzaju wyrobów akcyzowych. Jeżeli podatnik nie zgadza się z otrzymaną WIA, może złożyć odwołanie do dyrektora Izby Celnej w Warszawie, a w dalszej kolejności – do WSA w Warszawie.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2016-06-22 10:52) Zgłoś naruszenie 20

    dla mnie wniosek oczywisty i potwierdzający regułę znaną od lat: sądy - nomen omen rozstrzygające o stosowaniu prawa - same nie znają prawa. To albo tam nie ma profesjonalistów albo prawa jest tyle że nawet specjalista w tym grochu z kapusta nie ma orientacji. No cóż obywatel i podatnik w jednym ma się znać i stosować się do przepisów prawa, temida nie musi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane