statystyki

Za skargę w sprawie WIA zapłacimy tak samo, jak w przypadku interpretacji indywidualnej

autor: Michał Majczyna13.06.2016, 07:38; Aktualizacja: 13.06.2016, 09:37

Wpis sądowy od skargi w sprawach wiążącej informacji akcyzowej wynosi 200 zł, a nie 500 zł, jak przyjął sąd I instancji – orzekł NSA. To oznacza, że wpis od skargi do WSA na decyzję w sprawie WIA wynosi tyle samo, ile wpis od skargi na interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego. Nie ma podstaw do pobierania go w wyższej wysokości, do czego dotychczas wzywał WSA.

WIA pomaga podatnikom głównie w określeniu prawidłowej stawki akcyzy dla danego wyrobu. Umożliwia uzyskanie od właściwego organu (w tym wypadku dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu) wiążącej informacji w zakresie klasyfikacji według nomenklatury scalonej wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub określenia rodzaju wyrobów akcyzowych. Jeżeli podatnik nie zgadza się z otrzymaną WIA, może złożyć odwołanie do dyrektora Izby Celnej w Warszawie, a w dalszej kolejności – do WSA w Warszawie.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2016-06-22 10:52) Zgłoś naruszenie 20

    dla mnie wniosek oczywisty i potwierdzający regułę znaną od lat: sądy - nomen omen rozstrzygające o stosowaniu prawa - same nie znają prawa. To albo tam nie ma profesjonalistów albo prawa jest tyle że nawet specjalista w tym grochu z kapusta nie ma orientacji. No cóż obywatel i podatnik w jednym ma się znać i stosować się do przepisów prawa, temida nie musi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane