statystyki

Doradca może wpędzić podatnika w kłopoty

autor: Patrycja Dudek08.06.2016, 17:00
biznes, rozmowa, praca

W myśl art. 136 ordynacji podatkowej działanie pełnomocnika traktuje się jak działanie strony, a skutki tego działania odnoszą się wprost do mocodawcyźródło: ShutterStock

Sankcyjna stawka daniny jest możliwa także wtedy, gdy na przychód z nieopodatkowanej darowizny powoła się pełnomocnik podatnika, a nie on sam osobiście – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, który dostał darowiznę od brata. Ze względu na pokrewieństwo miał prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Warunkiem było jednak poinformowanie urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania darowizny. Podatnik tego nie zrobił. W trakcie prowadzonych kilka lat później czynności sprawdzających jego pełnomocnik powołał się na tamtą darowiznę.

W tej sytuacji naczelnik urzędu skarbowego w Katowicach zażądał od podatnika podatku według sankcyjnej stawki 20 proc. oraz odsetek za trzy lata.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane