Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić tzw. kasowy PIT od 1 stycznia 2025 r. – poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na poselską interpelację.

Dodał, że projekt zmian zostanie niebawem skierowany do konsultacji publicznych.

Wiadomo już, że zmieniły się niektóre założenia w stosunku do tych, które zostały zamieszczone w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Pisaliśmy o nich szczegółowo w artykule „Kasowy PIT będzie mocno ograniczony” (DGP nr 42/2024).

Zakładano wtedy, że kasowo będą mogli się rozliczać z podatku dochodowego tylko przedsiębiorcy rozpoczynający działalność oraz ci, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 500 tys. zł.

Z informacji zamieszczonej przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego na portalu X wynika, że limit ten wzrośnie – ma wynosić 250 tys. euro. Tak postanowił Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów na posiedzeniu 13 marca 2024 r.

Przypomnijmy, że chodzi o rozwiązanie, dzięki któremu niektórzy przedsiębiorcy będą się rozliczać z podatku dochodowego dopiero wtedy, gdy otrzymają należność od odbiorcy towarów lub usług, a nie jak obecnie – w momencie wystawienia faktury.

Metoda kasowa ma być zastrzeżona tylko dla transakcji między przedsiębiorcami (B2B), a nie przy sprzedaży na rzecz konsumentów. ©℗