Podatnicy wysłali już w sumie ponad 5 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową w usłudze Twój e-PIT, z czego większość, bo aż 4 mln 442 tys., to PIT-37 – wynika z komunikatu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.

Przypomnijmy, że na rozliczenie PIT za 2023 r. podatnicy mają czas do 30 kwietnia 2024 r.

Jeżeli osoby rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie zaakceptują sporządzonych przez KAS rozliczeń lub nie złożą samodzielnie PIT, to przygotowane przez skarbówkę w usłudze Twój e-PIT zeznania zostaną automatycznie wysłane z upływem ustawowego terminu.

Ta zasada nie dotyczy pozostałych zeznań, sporządzonych zarówno dla przedsiębiorców, jak i tych, którzy nie prowadzą biznesu, ale również składają PIT-28 lub PIT-36, bo np. uzyskiwali w 2023 r. przychody z prywatnego najmu czy dochody z zagranicy.

Ci podatnicy muszą samodzielnie uzupełnić zeznanie wypełnione przez skarbówkę, zaakceptować je i wysłać, korzystając z usługi Twój e-PIT dostępnej na stronie Podatki.gov.pl.

„Rozlicz podatek PIT

Można się do niej zalogować na dwa sposoby:

■ poprzez login.gov.pl (profil zaufany, mObywatel, bankowość elektroniczną, e-dowód) albo

■ podając dane autoryzacyjne, czyli: numer PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2022 r., kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2023 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy). Następnie trzeba wpisać kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty z rozliczenia za 2022 r.

Z danych MF wynika, że podatnicy korzystający z usługi złożyli już ponad 5 mln formularzy PIT za 2023 r., w tym:

■ 4 mln 442 tys. deklaracji PIT-37,

■ 241 tys. deklaracji PIT-28,

■ 107 tys. deklaracji PIT-38,

■ 187 tys. deklaracji PIT-36,

■ 7 tys. deklaracji PIT-36L,

■ 12,4 tys. oświadczeń PIT-OP,

■ 3,7 tys. deklaracji PIT-DZ.

Resort zachęca podatników do korzystania z tej metody rozliczeń, podkreślając, że usługa Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. ©℗