statystyki

Ruletka z podatkiem u źródła

autor: Patrycja Dudek30.05.2016, 06:30; Aktualizacja: 30.05.2016, 07:55
podróż, biznes, młodzi

Pracownicy spółki zajmowali się naprawą elektrowni i pracowali w miejscu ich położenia: w Austrii, Francji, Indiach, Szwecji, Wenezueli i wielu innych krajachźródło: ShutterStock

Wypłata wynagrodzenia z Polski jest wystarczającą przesłanką do tego, aby nasz fiskus mógł żądać 20-proc. CIT od nierezydenta – orzekł NSA.

Uzasadniając wyrok, sędzia Zbigniew Kmieciak podkreślił, że orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie nie jest jednolite, a liczba przeciwnych orzeczeń jest porównywalna. Mimo tego skład orzekający w tej sprawie nie zdecydował się na skierowanie pytania pod uchwałę.

Chodziło o polską spółkę należącą do międzynarodowej sieci dostawców usług serwisowych. Pracownicy tej spółki zajmowali się naprawą elektrowni i pracowali w miejscu ich położenia: w Austrii, Francji, Indiach, Szwecji, Wenezueli i wielu innych krajach.

Problem polegał na tym, że spółka okresowo wynajmowała narzędzia i kontenery od dostawców mających siedzibę na terytorium państw, w których wykonywała pracę. Fiskus uznał, że w takiej sytuacji powinna ona potrącać i odprowadzać do polskiego budżetu 20-proc. podatek u źródła od należności wypłacanych za najem zagranicznym firmom.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane