statystyki

Ruletka z podatkiem u źródła

autor: Patrycja Dudek30.05.2016, 06:30; Aktualizacja: 30.05.2016, 07:55
podróż, biznes, młodzi

Pracownicy spółki zajmowali się naprawą elektrowni i pracowali w miejscu ich położenia: w Austrii, Francji, Indiach, Szwecji, Wenezueli i wielu innych krajachźródło: ShutterStock

Wypłata wynagrodzenia z Polski jest wystarczającą przesłanką do tego, aby nasz fiskus mógł żądać 20-proc. CIT od nierezydenta – orzekł NSA.

Uzasadniając wyrok, sędzia Zbigniew Kmieciak podkreślił, że orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie nie jest jednolite, a liczba przeciwnych orzeczeń jest porównywalna. Mimo tego skład orzekający w tej sprawie nie zdecydował się na skierowanie pytania pod uchwałę.

Chodziło o polską spółkę należącą do międzynarodowej sieci dostawców usług serwisowych. Pracownicy tej spółki zajmowali się naprawą elektrowni i pracowali w miejscu ich położenia: w Austrii, Francji, Indiach, Szwecji, Wenezueli i wielu innych krajach.

Problem polegał na tym, że spółka okresowo wynajmowała narzędzia i kontenery od dostawców mających siedzibę na terytorium państw, w których wykonywała pracę. Fiskus uznał, że w takiej sytuacji powinna ona potrącać i odprowadzać do polskiego budżetu 20-proc. podatek u źródła od należności wypłacanych za najem zagranicznym firmom.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane