statystyki

Polskie prawo podatkowe nie zawiera regulacji odnoszących się bezpośrednio do umowy cash poolingu

autor: Mikołaj Przybył30.05.2016, 11:10; Aktualizacja: 30.05.2016, 11:21
pieniądze

W odniesieniu do umowy cash poolingu istotne jest to, czy środki uzyskiwane przez podatnika w ramach uczestnictwa w strukturze cash poolingu stanowią pożyczkę, o której mowa w przepisach o niedostatecznej kapitalizacjiźródło: ShutterStock

Ustalenie zasad opodatkowania tej umowy wymaga przeprowadzenia skomplikowanej wykładni przepisów mających charakter ogólny. Dokonując takiej wykładni, warto wesprzeć się interpretacjami indywidualnymi, które zostały wydane w analogicznych sprawach.

● OBOWIĄZEK SPORZĄDZENIA DOKUMENTACJI PODATKOWEJ CEN TRANSFEROWYCH

W zdecydowanej większości przypadków stronami umowy cash poolingu są podmioty należące do tej samej grupy kapitałowej. W związku z tym narzuca się pytanie, czy uczestnictwo w strukturze cash poolingu prowadzi do powstania obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych. Obowiązek ten powstanie, jeżeli łącznie spełnione będą trzy przesłanki.

Po pierwsze uczestnictwo w strukturze cash poolingu musi stanowić transakcję w rozumieniu ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.; dalej: ustawa o CIT). Organy podatkowe jednoznacznie stwierdzają, że wymóg ten jest spełniony. Swoje stanowisko uzasadniają w ten sposób, że przepływy realizowane w ramach umowy cash poolingu wypełniają szeroką, celowościową definicję słowa „transakcja”, którą należy stosować, interpretując przepisy nakładające obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej cen transferowych.

Po drugie transakcja musi być dokonywana pomiędzy podmiotami powiązanymi. Zdaniem organów podatkowych warunek ten jest spełniony niezależnie od tego, czy rola podmiotu zarządzającego całą strukturą (pool leadera) jest pełniona przez jeden z podmiotów powiązanych (np. spółkę matkę), czy też przez podmiot niepowiązany (np. bank). Uzasadnieniem takiego podejścia jest to, że w każdym przypadku to uczestnicy struktury są faktycznymi odbiorcami transferowanych środków oraz odsetek.

Po trzecie wartość transakcji musi przekroczyć wskazane w ustawie limity. Przy czym jako wartość transakcji – zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych – należy przyjąć całość przepływów pieniężnych pomiędzy podatnikiem a pozostałymi uczestnikami struktury. W przypadku cash poolingu rzeczywistego (zero balancing cash pooling) będzie to suma przepływów środków finansowych, odsetek oraz wynagrodzenie na rzecz pool leadera. Natomiast w przypadku cash poolingu wirtualnego (notional cash pooling) wartością transakcji będzie kwota odsetek oraz wynagrodzenia pool leadera, z wyłączeniem wartości środków wirtualnie koncentrowanych w ramach struktury cash poolingu (nie są one bowiem faktycznie transferowane między uczestnikami struktury cash poolingu).

Moim zdaniem limitem ustawowym, po przekroczeniu którego powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, dla transakcji cash poolingu jest 50 000 euro, ewentualnie 100 000 euro, jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20 proc. kapitału zakładowego. Uważam, że nie należy stosować limitu w wysokości 30 000 euro, który jest przewidziany dla transakcji usługowych, ponieważ byłoby to sprzeczne ze stanowiskiem organów podatkowych, które twierdzą, iż uczestnictwo w strukturze cash poolingu nie stanowi transakcji usługowej sensu stricto.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane