statystyki

Nie każda dieta jest bez daniny

autor: Patrycja Dudek25.05.2016, 07:33; Aktualizacja: 25.05.2016, 07:35
podatki, formularz, kalkulator

Ustawa wyraźnie wyłącza z przychodów związanych z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich te, które są otrzymywane przez osoby należące do organów stanowiących osób prawnych.źródło: ShutterStock

Ze zwolnienia w podatku skorzystają poseł i senator, ale członek samorządu rolniczego tylko wtedy, gdy nie pełni żadnej funkcji w organie stanowiącym – wynika z wyroku NSA.

Wątpliwości dotyczyły art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. Zwolnienie dotyczy dochodu nieprzekraczającego miesięcznie 2280 zł.

Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się izba rolnicza. Chciała się upewnić, czy zwolnienie to obejmuje również należności związane z podróżami służbowymi wypłacane członkom jej organów, gdy ci pełnią obowiązki społeczne i obywatelskie. Jej wątpliwości wynikały z tego, że art. 13 ustawy o PIT różnicuje należności otrzymywane przez osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie (ust. 5) oraz należności trafiające do osób zasiadających w zarządach, radach nadzorczych, komisjach lub innych organach stanowiących osób prawnych (ust. 7). Izba rolnicza (która jest osobą prawną) uważała jednak, że zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT ma zastosowanie do obu tych źródeł przychodów, bo liczy się tylko pełnienie obowiązków społecznych i obywatelskich.

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Stwierdził, że zwolnienie ma zastosowanie do należności otrzymywanych przez senatorów posłów, radnych, członków organizacji społecznych, a nawet reprezentantów izby rolniczej, pod warunkiem jednak, że nie wchodzą oni do jej organów stanowiących. – Jeśli pełnią funkcję w organach stanowiących, to zwolnienie nie przysługuje – stwierdził organ.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane