Podatnik może odliczyć w zeznaniu PIT wydatki poniesione na docieplenie zarówno istniejącego już budynku, jak i jego rozbudowywanej lub nadbudowanej części – wyjaśnił szef Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji zmieniającej.
Innego zdania był wcześniej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji z 4 maja 2022 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.242.2022.4.AC) stwierdził, że trwająca rozbudowa lub nadbudowa oznacza, że w tym zakresie budynek jest „w budowie”. Tymczasem ulga może dotyczyć wyłącznie budynku, który już istnieje. Dlatego dyrektor KIS odmówił podatnikowi prawa do odliczenia wydatków poniesionych na docieplenie nieruchomości.
Podobnego zdania był wcześniej m.in. w interpretacjach z 21 lipca 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.295. -2020.4.SR) i z 26 sierpnia 2021 r. (sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.562.2021.2.SR). Niewykluczone, że i one zostaną zmienione przez szefa KAS.
Nowe piętro
Przypomnijmy, że ulga pozwala odliczyć od dochodu do 53 tys. zł wydanych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym, którego podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Odliczenie musi dotyczyć budynku, który już istnieje, a nie jest jeszcze „w budowie”.
Na tym tle pojawił się problem – czy rozbudowa istniejącego już budynku lub jego nadbudowa (np. wybudowanie nowego piętra) oznacza, że jest on nadal w budowie?
Przed takim pytaniem stanął podatnik, którego dotyczy najnowsza interpretacja zmieniająca. Kilkanaście lat temu zlecił on opracowanie projektu „rozbudowy i nadbudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego”, ale ze względu na liczne perturbacje dopiero w 2021 r. uzyskał zgodę na zamieszkanie w dobudowanym piętrze. Następnie rozpoczął docieplanie całego budynku, w tym jego dobudowanej części.
Uważał, że w ramach ulgi będzie mógł odliczyć wszystkie poniesione w tym celu wydatki.
Dyrektor KIS stwierdził jednak, że mężczyzna może odliczyć tylko wydatki na docieplenie istniejącej już części budynku (parteru i piwnicy). Nie może odjąć tych, które dotyczą dobudowanego piętra, bo nie są one „związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego budynku, który już istnieje”.
Powołał się tu na art. 3 pkt 6 prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.), z którego wynika, że budową jest także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa obiektu budowlanego.
Można odliczyć
Nie zgodził się z tym szef KAS. Przywołał objaśnienia podatkowe ministra finansów z 30 maja 2023 r. i zwrócił uwagę na przedstawiony w nich przykład 10. Wynika z niego, że rozbudowa budynku nie wyklucza ulgi termomodernizacyjnej, jeżeli tylko podatnik pozostaje jego właścicielem lub współwłaścicielem.
Szef KAS zgodził się natomiast z dyrektorem KIS, że ulgą nie są objęte wydatki udokumentowane fakturami wystawionymi na inne osoby, niebędące właścicielami ani współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego.©℗
Podstawa prawna
Interpretacja zmieniająca wydana przez szefa KAS 11 marca 2024 r., sygn. DOP3.8222.19.2024.CNRU