statystyki

Przy potrąceniu nie można odzyskać VAT w 25 dni

autor: Jakub Pawłowski18.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 18.05.2016, 10:48
VAT

Co do zasady zwrot VAT następuje w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.źródło: ShutterStock

Kompensata wzajemnych roszczeń jest akceptowalną formą zapłaty, ale pozbawia możliwości ubiegania się o szybszy zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym – orzekł WSA w Warszawie.

Co do zasady zwrot VAT następuje w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Mówi o tym art. 87 ust. 2 ustawy o VAT. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od tej reguły (ust. 6), czyli tryb przyspieszony (25 dni). Spółka chciała z niego skorzystać.

Realizowała różne projekty w sektorze energii odnawialnej i kupowała ziarno, które służyło do spalania w biogazowni rolniczej. Firma nie płaciła kontrahentom ani gotówką, ani przelewem. Regulowała zobowiązania w drodze kompensaty wzajemnych roszczeń.

Z tego powodu organy podatkowe odmówiły jej prawa do skorzystania z szybszego zwrotu. Uznały, że przy takiej formie zapłaty obowiązuje zwykły 60-dniowy termin. Podkreśliły, że ubiegając się o zwrot w przyspieszonym trybie, spółka musiałaby spełnić warunki przewidziane w art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65). Z przepisu tego wynika, że jedyną akceptowalną formą zapłaty jest przelew na konto bankowe lub gotówka (gdy jednorazowa wartość transakcji nie przekracza 15 tys. euro).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane