statystyki

Przy potrąceniu nie można odzyskać VAT w 25 dni

autor: Jakub Pawłowski18.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 18.05.2016, 10:48
VAT

Co do zasady zwrot VAT następuje w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.źródło: ShutterStock

Kompensata wzajemnych roszczeń jest akceptowalną formą zapłaty, ale pozbawia możliwości ubiegania się o szybszy zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym – orzekł WSA w Warszawie.

Co do zasady zwrot VAT następuje w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Mówi o tym art. 87 ust. 2 ustawy o VAT. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od tej reguły (ust. 6), czyli tryb przyspieszony (25 dni). Spółka chciała z niego skorzystać.

Realizowała różne projekty w sektorze energii odnawialnej i kupowała ziarno, które służyło do spalania w biogazowni rolniczej. Firma nie płaciła kontrahentom ani gotówką, ani przelewem. Regulowała zobowiązania w drodze kompensaty wzajemnych roszczeń.

Z tego powodu organy podatkowe odmówiły jej prawa do skorzystania z szybszego zwrotu. Uznały, że przy takiej formie zapłaty obowiązuje zwykły 60-dniowy termin. Podkreśliły, że ubiegając się o zwrot w przyspieszonym trybie, spółka musiałaby spełnić warunki przewidziane w art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65). Z przepisu tego wynika, że jedyną akceptowalną formą zapłaty jest przelew na konto bankowe lub gotówka (gdy jednorazowa wartość transakcji nie przekracza 15 tys. euro).


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane