statystyki

Gmina nie jest przedsiębiorcą, gdy dowozi uczniów do szkoły

autor: Patrycja Dudek16.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 16.05.2016, 09:53
Szkoła podręcznik

Gmina Borsele dowoziła dzieci, bo taki obowiązek nakładała na nią holenderska ustawa o szkolnictwie podstawowymźródło: ShutterStock

Samorząd, który sam nabywa usługę transportu i udostępnia ją za symboliczną opłatą, nie odliczy podatku naliczonego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawa dotyczyła holenderskiej gminy Borsele, która w 2008 r. zapłaciła 450 tys. euro za usługi dowozu dzieci do szkół. Rodzice oddali jej z tego tylko 3 proc. Fiskus nie pozwolił natomiast gminie odliczyć podatku z faktury wystawionej przez firmę transportową.

Holenderski sąd przekazał sprawę do TSUE. W grudniu 2015 r. niekorzystne dla gminy stanowisko zajęła rzecznik generalna Juliane Kokott (pisaliśmy o tym w DGP nr 1/2016), a w czwartek trybunał potwierdził, że gmina nie ma prawa do odliczenia.

TSUE uznał, że zapewniając dowóz dzieci do szkół, gmina nie działa jak podatnik VAT, a tylko jemu przysługiwałoby prawo do odliczenia (art. 2 ust. 1 lit. c dyrektywy o VAT).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane