statystyki

Gmina nie jest przedsiębiorcą, gdy dowozi uczniów do szkoły

autor: Patrycja Dudek16.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 16.05.2016, 09:53
Szkoła podręcznik

Gmina Borsele dowoziła dzieci, bo taki obowiązek nakładała na nią holenderska ustawa o szkolnictwie podstawowymźródło: ShutterStock

Samorząd, który sam nabywa usługę transportu i udostępnia ją za symboliczną opłatą, nie odliczy podatku naliczonego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawa dotyczyła holenderskiej gminy Borsele, która w 2008 r. zapłaciła 450 tys. euro za usługi dowozu dzieci do szkół. Rodzice oddali jej z tego tylko 3 proc. Fiskus nie pozwolił natomiast gminie odliczyć podatku z faktury wystawionej przez firmę transportową.

Holenderski sąd przekazał sprawę do TSUE. W grudniu 2015 r. niekorzystne dla gminy stanowisko zajęła rzecznik generalna Juliane Kokott (pisaliśmy o tym w DGP nr 1/2016), a w czwartek trybunał potwierdził, że gmina nie ma prawa do odliczenia.

TSUE uznał, że zapewniając dowóz dzieci do szkół, gmina nie działa jak podatnik VAT, a tylko jemu przysługiwałoby prawo do odliczenia (art. 2 ust. 1 lit. c dyrektywy o VAT).


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane