statystyki

Raz złowiona ryba może być w pierwszym obrocie dwa razy

autor: Jakub Pawłowski16.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 16.05.2016, 09:32
ryba pieczona

Ryba przetworzona jest innym produktem niż ryba świeżaźródło: ShutterStock

Przetwórca, który kupuje surowe produkty, a potem sprzedaje je w innej postaci, wprowadza na rynek nowy wyrób i przez to jest uznawany za producenta – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę z Pomorza, która sprzedawała m.in. filety rybne. Ubiegała się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Uchwała rady miasta przyznawała je firmom, które inwestowały w specjalnej strefie ekonomicznej. Zwolnienie nie przysługiwało jednak producentom i przedsiębiorstwom sektora rybołówstwa (uchwała do nich się nie odnosiła).

Spółka twierdziła, że nie prowadzi działalności w zakresie rybołówstwa. Na dowód przedstawiła pismo z urzędu statystycznego, w którym jej działalność zaklasyfikowano jako przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków (PKD 10.20.Z).

Innego zdania byli prezydent Grudziądza i samorządowe kolegium odwoławcze, którzy powołali się na art. 2 pkt 10c ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1830) i twierdzili, że w świetle przepisu za rybołówstwo należy rozumieć działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rybołówstwa (o których mowa w przepisach prawa wspólnotowego). Odwołali się też do unijnego rozporządzenia w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury (Dz.Urz. UE.L 2000 nr 17, str. 22). Wynika z niego, że producentem jest osoba fizyczna bądź prawna, która wykorzystuje środki produkcji do wytwarzania produktów rybołówstwa z zamiarem wprowadzenia ich do obrotu po raz pierwszy.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-05-16 16:50) Zgłoś naruszenie 00

    A propos : co teraz główny zasyfiarz , pardon , weterynarz kraju dodaje do ryb ? - bo żaden z moich psów nie rusza dorsza bałtyckiego , który do tej pory był dla nich ekstra przysmakiem . Kolejne gatunki ryb też będą przetestowane .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane