W deklaracji podatkowej za 2023 rok można zawrzeć ulgi podatkowe, które pozwalają obniżyć wysokość PIT. Oprócz najbardziej popularnych – takich jak ulga modernizacyjna czy ulga dla wspólnie rozliczających się małżonków – są też mniej znane. Jedną z nich jest ulga mieszkaniowa. Komu przysługuje?
15 lutego urząd skarbowy uruchomił usługę e-PIT, w ramach której podatnicy mogą zobaczyć swoją wstępnie wypełnioną deklarację podatkową. Choć część z ulg została uzupełniona automatycznie, o innych musi pamiętać sam podatnik. Jeśli nie wpisze ich w swoim zeznaniu podatkowym nie zostaną one przyznane.
Ulga mieszkaniowa pozwala odliczyć zakup lodówki, zmywarki czy pralki, a takżewymianę podłóg, okien, drzwi oraz zrobienie gładzi. Sprawdź, jakie wydatki można zaliczyć do ulgi mieszkaniowej i komu przysługuje ulga mieszkaniowa.
Co to jest ulga mieszkaniowa 2023?
Aktualne przepisy umożliwiają odliczenie praktycznie każdego wydatku przeznaczonego na cel mieszkaniowy w rocznym rozliczeniu PIT. Ulga mieszkaniowa pozwala na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku sprzedaży nieruchomości i przysługuje osobom, które w ciągu trzech ostatnich lat sprzedały nieruchomość.
Kto może odliczyć ulgę mieszkaniową?
W przypadku gdy podatnik sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej zakupu dochód uzyskany z tego tytułu opodatkowany jest 19-proc. stawką. Jeżeli jednak w ciągu trzech lat od zakończenia roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości, podatnik przeznaczy przychód ze sprzedanego mieszkania na własne cele mieszkaniowe, to ma prawo ubiegać się o zwolnienie z podatku lub jego pomniejszenie.
Z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać osoby, które są podatnikami w Polsce, nabyły prawa do całości lub części nieruchomości i planują jej sprzedaż w przeciągu najbliższych pięciu lat. Mogą one skorzystać z pomniejszenia obowiązku podatkowego, pod warunkiem wydania środków pozyskanych ze sprzedaży na nowy cel mieszkaniowy w ciągu trzech lat od końca roku, w którym została sfinalizowana transakcja sprzedaży.
Jakie wydatki można zaliczyć do ulgi mieszkaniowej?
Ulga mieszkaniowa pozwala odliczyć wydatki z tytułu:
- budowy, rozbudowy lub remontu mieszkania;
- nabycia gruntu, nabycia budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (w przypadku budynku dotyczy to również części udziałów), nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego;
- wydatków poniesionych na spłatę kredytu (wraz z odsetkami);
- poniesienia kosztów notarialnych lub wkład własny z tytułu wyżej wymienionych czynności.
Stanowisko Ministerstwa Finansów z 13 października 2021 roku wskazuje, że w ramach ulgi mieszkaniowej można odliczyć także:
- wymianę podłóg, okien, drzwi, zrobienie gładzi oraz montaż nowej instalacji wodnej i gazowej;
- zakup lodówki, zmywarki, pralki, szafki podumywalkowej, oświetlenia wewnętrznego, okapu kuchennego, mebli na wymiar takich jak szafy, pawlacze czy zabudowa kuchenna oraz zakup płyty grzewczej i piekarnika.
Inne ulgi podatkowe, o których warto pamiętać
By podatek był nieco niższy warto pamiętać także o innych ulgach. Są wśród nich m.in.:
- ulga termomodernizacyjna pozwalająca otrzymać zwrot za wymianę okien czy ocieplenie domu;
- ulga dla małżonków rozliczających się wspólnie;
- ulga dla osób samotnie wychowujących dziecko;
- ulga dla honorowych dawców krwi;
- ulga rehabilitacyjna;
- ulga na internet.