Spółka z o.o., która powstała w wyniku przekształcenia ze spółki komandytowej, może korzystać z 9-proc. stawki CIT, pod warunkiem że spełnia kryterium małego podatnika – stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej.
W związku z tym uchylił odmienną interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wydaną 18 stycznia 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.249.2022.1.AP).
Wystąpiła o nią spółka komandytowa, która zamierzała się przekształcić w spółkę z o.o. na podstawie art. 551 par. 1 kodeksu spółek handlowych. Miała świadomość tego, że zgodnie z art. 19 ust. 1a ustawy o CIT obniżonej 9-proc. stawki podatku nie może stosować podatnik, który został utworzony w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników – zarówno w roku tego zdarzenia, jak i w następnym. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy spółka przekształca się w inną spółkę. Dlatego chciała się upewnić, że po przekształceniu w spółkę z o.o. będzie mogła płacić 9-proc. CIT – jako nowy podatnik.
Potwierdził to dyrektor KIS. Wyjaśnił, że w tej sprawie spółka z o.o. będzie traktowana jako podmiot rozpoczynający prowadzenie działalności (w roku przekształcenia). Tym samym ze względu na treść art. 19 ust. 1e ustawy o CIT nie będzie jej dotyczył warunek posiadania statusu małego podatnika. Jedynie jej bieżące przychody (tj. w roku stosowania obniżonej stawki) nie będą mogły przekroczyć 2 mln euro netto, czyli bez należnego VAT – zastrzegł dyrektor KIS.
Nie zgodził się z tym szef KAS. Przyznał, że spółka z o.o. powstała z przekształcenia spółki komandytowej będzie mogła skorzystać z preferencyjnej stawki, ale – jak stwierdził – nie można jej traktować jako podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą. Dlatego będzie ona musiała spełnić drugi warunek – mieć status małego podatnika CIT. To oznacza, że jej przychody z poprzedniego roku nie mogą przekroczyć 2 mln euro brutto, tj. wraz z należnym VAT (limity na 2024 r. podajemy w ramce).
Dodajmy, że to samo dotyczy przekształcenia w spółkę z o.o. spółek akcyjnej, komandytowo-akcyjnej lub jawnej, jeżeli są one podatnikiem CIT.
Co innego, gdy spółka z o.o. powstała z przekształcenia spółki jawnej niebędącej podatnikiem CIT albo z przekształcenia spółki cywilnej. W takiej sytuacji nie może ona stosować obniżonej stawki CIT ani w roku przekształcenia, ani w kolejnym. Potwierdził to dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 24 października 2022 r. (0111-KDIB1-1.4010. 481.2022.2.SH).©℗
Kto może w 2024 r. płacić 9-proc. CIT
W tym roku prawo do stawki 9 proc. CIT ma podatnik, który spełni jednocześnie oba wymogi:
• jego przychody za 2023 r. nie przekroczyły 9 218 000 zł brutto, czyli wraz z należnym VAT (2 mln euro liczone według średniego kursu NBP z 2 października 2023 r.),
• jego bieżące przychody nie przekroczą 8 687 000 zł netto, czyli bez należnego VAT (2 mln euro liczone według średniego kursu NBP z 2 stycznia 2024 r.).
Podstawa prawna
Interpretacja zmieniająca szefa KAS z 3 lutego 2024 r., sygn. DOP4.8221.60.2023.CPXJ