Od 2 do 14 lutego br. trwa gigantyczna operacja informatyczna polegająca na zasilaniu usługi Twój e-PIT danymi z informacji i deklaracji PIT przekazanych przez pracodawców oraz innych płatników – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Z tego powodu usługa Twój e-PIT będzie czasowo niedostępna. W tym czasie podatnicy nie mogą za jej pomocą pobierać swoich dokumentów podatkowych ani składać korekty rozliczeń za poprzednie lata.

Prace serwisowe – jak wyjaśnił resort – są niezbędne, aby od 15 lutego 2024 r. podatnicy mogli rozliczyć się za 2023 r. za pomocą usługi Twój e-PIT.

Przypomnijmy, że w tym roku z usługi tej będą mogli po raz pierwszy skorzystać również przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy rozliczają się na zasadach ogólnych, według liniowej stawki 19 proc. PIT czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje też zeznania podatnikom prowadzącym działy specjalne produkcji rolnej.

Będą to wstępne zeznania. Przedsiębiorca będzie musiał je uzupełnić, wpisać ewentualne ulgi, a następnie zaakceptować i wysłać do urzędu skarbowego. Nie zadziała tu zasada automatycznego akceptowania zeznań wypełnionych przez skarbówkę (jak przy PIT-37 i PIT-38).

Nadal będzie można złożyć roczne zeznanie przez system e-Deklaracje, ale wtedy trzeba samodzielnie wpisać wszystkie dane.

Przewaga usługi Twój e-PIT polega na tym, że KAS wypełni za przedsiębiorcę część rubryk. Nie wypełni wszystkich, bo nie dysponuje całością danych, choćby z tego względu, że przedsiębiorcy nie składają miesięcznych deklaracji PIT.©℗