"Jest projekt ustawy, który wysłaliśmy do uzgodnień. W związku z tym, że jest cykl uchwalania stawek +citowskich+, ona ma szansę wejść 1 stycznia 2017 roku. Wraz z nowym budżetem" - powiedział w piątek Szałamacha w rozmowie z portalem "Wirtualna Polska".

Pod koniec lutego resort finansów wysłał do KPRM projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obniżający stawkę CIT dla małych podatników do 15 proc. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami niższa stawka podatku CIT obejmie podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. Preferencja ta będzie dotyczyła także podatników rozpoczynających działalność.

Szałamacha powtórzył, że podniesienie kwoty wolnej od podatku PIT będzie się odbywało etapami.

"Czarno na białym powiedzieliśmy kilkakrotnie, także to powiedziała pani premier, ja także mówiłem o tym, że będziemy dochodzić do kwoty wolnej w etapach" - powiedział.

Wskazał, że dojście do poziomu 8 tys. zł będzie zależało "od sukcesu w pozyskiwaniu dochodów z innych źródeł".

"W aktualizacji programu konwergencji zapisaliśmy ścieżkę dojścia, czyli o 1 tys. zł rocznie w następnych latach" - powiedział Szałamacha.

Minister finansów wskazał, że ustawa dotycząca podatku od handlu w wymiarze legislacyjno-technicznym jest gotowa.

"Musimy odbyć jeszcze kilka spotkań konsultacyjno-politycznych" - powiedział.