Kto wykonuje usługi rozładunkowe na rzecz zagranicznego kontrahenta nieposiadającego w naszym kraju siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, ten nie wykazuje polskiego VAT na fakturach – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Wyjaśnił, że w takiej sytuacji należy zastosować ogólne zasady ustalania miejsca świadczenia usług zgodnie z art. 28b ustawy o VAT. A to oznacza, że rozładunek nie będzie opodatkowany w Polsce.

Innego zdania była spółka, która wystąpiła o interpretację. Wyjaśniła, że współpracuje z chińskim kontrahentem, który nie ma w Polsce siedziby, oddziału, przedstawiciela podatkowego ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka zajmuje się wyłącznie rozładunkiem towarów dostarczanych autami ciężarowymi i dostawczymi. Rozładunek ma miejsce w magazynie stacjonarnym poza terenem portowym. Rozładowany towar jest następnie przekazywany do dalszej obsługi innej firmie.

Spółka uważała, że na wystawianych przez siebie fakturach powinna podawać stawkę 0 proc. VAT, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 9 i pkt 9a ustawy o VAT. Twierdziła tak, mimo że przepis ten dotyczy usług świadczonych na obszarze portów morskich. Ona natomiast – jak sama poinformowała – nie działa na terenie portowym.

Dyrektor KIS stwierdził, że spółka nie ma racji, bo do świadczonych przez nią usług rozładunku towarów znajduje zastosowanie ogólna zasada ustalania miejsca świadczenia, wyrażona w art. 28b ustawy o VAT. W związku z tym miejscem świadczenia i opodatkowania usług rozładunku towarów jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej, czyli w tym przypadku Chiny.

Dyrektor KIS dodał, że do świadczonych usług rozładunku towarów nie znajdują zastosowania szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia określone w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy o VAT.

Skoro zatem usługi rozładunku towarów nie są opodatkowane w Polsce, to faktury wystawiane na rzecz chińskiego kontrahenta nie powinny w ogóle zawierać polskiej stawki VAT, lecz adnotację „odwrotne obciążenie” – podsumował organ.©℗