Jeśli fundacja rodzinna zbywa mienie, które nabyła wyłącznie w tym celu, to musi zapłacić podatek dochodowy według 25-proc. stawki CIT – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Chodziło o fundację rodzinną, która miała nabyć niezabudowaną działkę, a następnie wnieść ją do spółki z o.o. na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym tej spółki, obejmowanych w zamian za aport.
Fundacja uważała, że nie wykroczy w ten sposób poza zakres dozwolonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 326 ze zm.). Przepis ten zezwala na przystępowanie do spółek handlowych.
Fundacja była zdania, że tak będzie w jej przypadku, bo przystąpi ona do spółki z o.o., wnosząc do niej wkład niepieniężny.
Uważała też, że nie zapłaci podatku od samego aportu. Wprawdzie w takiej sytuacji co do zasady powstaje przychód podatkowy (w wysokości wartości rynkowej przedmiotu wkładu niepieniężnego), ale fundacja rodzinna – jak sama wskazała – jest zwolniona z podatku dochodowego zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT.
Była też zdania, że w jej sytuacji nie znajdzie zastosowania żaden z wyjątków od tej zasady wskazanych w art. 24q ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ustawy o CIT. Innymi słowy, aport nieruchomości do spółki kapitałowej nie będzie opodatkowany – twierdziła.
Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zwrócił uwagę na to, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o fundacji rodzinnej taka fundacja może zbywać mienie, „o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia”.
Dyrektor KIS uznał, że warunek ten nie jest spełniony w opisanej sytuacji, bo fundacja – jak sama wskazała – najpierw nabędzie nieruchomość, a następnie wniesie ją do spółki kapitałowej. Z wniosku jednoznacznie więc wynika, że nieruchomość zostanie nabyta przez fundację wyłącznie w celu wniesienia jej do spółki tytułem wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego – stwierdził dyrektor KIS.
To oznacza, że fundacja rodzinna wykroczy poza dozwolony zakres działalności gospodarczej wskazany w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Będzie więc musiała zapłacić podatek od dochodu z tytułu wniesienia aportu, według sankcyjnej 25-proc.stawki, zgodnie z art. 24r ust. 1 ustawy o CIT.©℗
Podstawa prawna
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 22 grudnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.543.2023.3.MR1