statystyki

Niemiecki system podatkowy to przykład łączenia kija i marchewki

autor: Katarzyna Jędrzejewska03.05.2016, 14:00
podatki akcyza

Niemiecki system podatkowy funkcjonuje na podstawie ordynacji podatkowej, która została uchwalona w 1976 r.źródło: ShutterStock

Niemiecki system jest sprawny, przewidywalny, ale też surowy dla unikających opodatkowania - tak Paweł Suliga tłumaczy sposób opodatkowania przyjęty przez naszych zachodnich sąsiadów.

Zasady systemu podatkowego powodują, że rozliczanie podatków w Niemczech nie jest prostsze, uwzględniając liczbę obowiązków, jakie są nałożone na podatnika. Natomiast jest to system stabilny, a przez to przewidywalny, zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.

Niemiecki system podatkowy funkcjonuje na podstawie ordynacji podatkowej, która została uchwalona w 1976 r. W ciągu 40 lat przyjęto ok. 130 ustaw zmieniających lub dopasowujących zawarte w ordynacji podatkowej reguły opodatkowania do aktualnego stanu gospodarki bądź technologii. Jednak zasady ustalania zobowiązania podatkowego, wymiaru podatku czy postępowania egzekucyjnego pozostają praktycznie bez zmian. Podstawę tego systemu stanowi, moim zdaniem, uregulowany sposób komunikacji pomiędzy podatnikiem a organem skarbowym, który określa zakres informacji, jakich może się domagać urząd, dając jednocześnie możliwość skutecznej obrony przed błędnymi decyzjami fiskusa, bez ponoszenia konsekwencji finansowych.

Oczywiście. Przykładem może być sposób określenia zobowiązania podatkowego zarówno dla osoby prawnej, jak i fizycznej. Podatnik, składając deklarację podatkową w Niemczech, nie ustala i nie liczy zobowiązania podatkowego, tylko dostarcza informacji, które stanowią podstawę wydania decyzji podatkowej. To w niej urząd skarbowy określa wysokość zobowiązania. Wszelkie odstępstwa od złożonej deklaracji są uzasadniane. Jednocześnie urząd określa, czy dana decyzja jest ostateczna, czy w części może zostać zmieniona bądź też czy podstawa opodatkowania ma zostać zweryfikowana w ramach kontroli skarbowej.

Zmiana decyzji podatkowych przez organ podatkowy jest uzależniona od tego, czy jest ona ostateczna, czy zawiera zastrzeżenia. W przypadku ostatecznej decyzji możliwość jej korekty jest uzależniona od jakości i kompletności informacji zawartych w deklaracji podatkowej. W przypadku, gdy złożona przez podatnika deklaracja nie jest kompletna, urząd skarbowy może decyzję korygować, w zależności od kwalifikacji braków, w okresie od 4 do 10 lat.

Na przykład: jeżeli podatnik w deklaracji zataił dochody z tytułu odsetek uzyskanych w innym państwie, to urząd skarbowy ma możliwość korekty decyzji podatkowej przez następne 10 lat. Jeżeli natomiast podatnik prawidłowo zadeklaruje wszystkie swoje dochody, a urząd skarbowy je nieprawidłowo zweryfikuje, to taka błędna decyzja jest z reguły decyzją ostateczną. Decyzje zawierające zastrzeżenia są z reguły weryfikowane w okresie 4 lat.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane