statystyki

O sankcjach za unikanie podatków zdecyduje Polska, nie Bruksela

autor: Mariusz Szulc04.05.2016, 07:24; Aktualizacja: 04.05.2016, 09:01
Komisja Europejska jest nie tylko strażnikiem unijnych traktatów.

Komisja Europejska jest nie tylko strażnikiem unijnych traktatów.źródło: ShutterStock

To kraje członkowskie odpowiedzialne są za określenie sankcji wobec przedsiębiorstw stosujących agresywne planowanie podatkowe. Takie kary mogą się różnić w zależności od państwa członkowskiego - tłumaczy prof. Dariusz Rosati europoseł, sprawozdawca raportu komisji budżetowej i monetarnej Parlamentu Europejskiego, na temat automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania.

Dlaczego Komisja Europejska powinna mieć dostęp do informacji podatkowych, którymi będą wymieniać się poszczególne państwa?

Komisja Europejska jest nie tylko strażnikiem unijnych traktatów. Uzyskanie przez nią dostępu do informacji wymienianych przez administracje podatkowe umożliwiłoby jej m.in. badanie, czy państwa członkowskie nie przyznają korporacjom korzyści, które mogłyby być sprzeczne z zasadami pomocniczości, i czy nie zachodzi w ten sposób nieuczciwa konkurencja fiskalna między krajami.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane