statystyki

Bez wcześniejszego odpisu wystarczy wyksięgować wierzytelność

autor: Katarzyna Trzpioła03.05.2016, 08:00
Zapisy księgowe zależą od tego, czy należność była uprzednio objęta odpisem aktualizacyjnym, czy też nie i czy były naliczane odsetki

Zapisy księgowe zależą od tego, czy należność była uprzednio objęta odpisem aktualizacyjnym, czy też nie i czy były naliczane odsetkiźródło: ShutterStock

Jak trzeba ująć należność uznaną za nieściągalną, jeśli firma ma tylko wydruk z Monitora Sądowego i Gospodarczego? Oto zbiór przepisów o których trzeba pamiętać.

Obowiązkiem każdej jednostki, wynikającym z ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.), jest ujmowanie należności w kwotach wymaganej zapłaty z uwzględnieniem zasady ostrożności. A to oznacza konieczność urealnienia wartości należności poprzez:

● naliczenie odsetek należnych jednostce na podstawie umowy lub przepisów kodeksu cywilnego;

● dokonanie odpisów aktualizacyjnych w przypadku zaistnienia prawdopodobieństwa, że należność nie zostanie spłacona;

● wyksięgowanie należności przedawnionych, umorzonych lub nieściągalnych, czyli takich, co do których jest pewności, że nie zostaną spłacone przez dłużnika.

Ustawa o rachunkowości nie wskazuje sposobu udokumentowania nieściągalności. Wskazuje jedynie okoliczności, które sygnalizują, że pojawia się prawdopodobieństwo nieodzyskania całości kwot należnych (art. 35b ust. 1 u.r.).

Bardziej restrykcyjne są w tym zakresie przepisy prawa podatkowego. Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) w art. 16 ust. 1 pkt 25 w związku z art. 16 ust. 2 wskazuje, że za nieściągalne na potrzeby rozliczeń w podatku dochodowym uznaje się należności, których nieściągalność została udokumentowana:


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane