statystyki

Bez wcześniejszego odpisu wystarczy wyksięgować wierzytelność

autor: Katarzyna Trzpioła03.05.2016, 08:00
Zapisy księgowe zależą od tego, czy należność była uprzednio objęta odpisem aktualizacyjnym, czy też nie i czy były naliczane odsetki

Zapisy księgowe zależą od tego, czy należność była uprzednio objęta odpisem aktualizacyjnym, czy też nie i czy były naliczane odsetkiźródło: ShutterStock

Jak trzeba ująć należność uznaną za nieściągalną, jeśli firma ma tylko wydruk z Monitora Sądowego i Gospodarczego? Oto zbiór przepisów o których trzeba pamiętać.

Obowiązkiem każdej jednostki, wynikającym z ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.), jest ujmowanie należności w kwotach wymaganej zapłaty z uwzględnieniem zasady ostrożności. A to oznacza konieczność urealnienia wartości należności poprzez:

● naliczenie odsetek należnych jednostce na podstawie umowy lub przepisów kodeksu cywilnego;

● dokonanie odpisów aktualizacyjnych w przypadku zaistnienia prawdopodobieństwa, że należność nie zostanie spłacona;

● wyksięgowanie należności przedawnionych, umorzonych lub nieściągalnych, czyli takich, co do których jest pewności, że nie zostaną spłacone przez dłużnika.

Ustawa o rachunkowości nie wskazuje sposobu udokumentowania nieściągalności. Wskazuje jedynie okoliczności, które sygnalizują, że pojawia się prawdopodobieństwo nieodzyskania całości kwot należnych (art. 35b ust. 1 u.r.).

Bardziej restrykcyjne są w tym zakresie przepisy prawa podatkowego. Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) w art. 16 ust. 1 pkt 25 w związku z art. 16 ust. 2 wskazuje, że za nieściągalne na potrzeby rozliczeń w podatku dochodowym uznaje się należności, których nieściągalność została udokumentowana:


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane