Dywidenda przyznana spadkobiercom po śmierci wspólnika spółki jest opodatkowana 19-proc. PIT – twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Wcześniej zgodził się, że w takiej sytuacji w grę nie wchodzi podatek dochodowy, tylko od spadków i darowizn, a więc i zwolnienia przewidziane w ustawie o tej daninie. Tamta interpretacja – z 25 października 2022 r. (sygn. 0111-KDIB2-2.4015.3.2021.10.MM) – była jednak konsekwencją korzystnego dla podatnika orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Dywidenda ze spółdzielni…
Tamten wyrok – z 29 kwietnia 2022 r. (sygn. akt III FSK 4565/21) – dotyczył dywidendy wypłacanej przez spółdzielnię mieszkaniową. NSA orzekł, że dywidenda należna za okres, kiedy członek spółdzielni żył, wchodzi w skład spadku po nim. Sąd przypomniał, że dziedziczeniu podlegają również prawa niewymagalne i nieskonkretyzowane, czyli ekspektatywy. Skoro więc spadkobierca wstępuje w sytuację prawną swojego poprzednika (spadkodawcy), to stan oczekiwania (ekspektatywa powstania prawa) przechodzi na niego drogą dziedziczenia – wyjaśnił sąd kasacyjny. Dlatego uznał, że w grę wchodzą przepisy o podatku od spadków i darowizn (w tym zwolnienie z niego), a nie o PIT.
Wskutek tego wyroku swoje stanowisko musiał skorygować dyrektor KIS.
…i ze spółki
Jego najnowsza interpretacja również dotyczy dywidendy, tyle że wypłacanej przez spółkę z o.o. Również w tym wypadku uchwała o podziale zysku została podjęta już po śmierci wspólnika, ale za okres, kiedy on jeszcze żył.
Spółka chciała się upewnić, że spadkobiercy podlegają z tego tytułu podatkowi od spadków i darowizn i że w związku z tym wypłaci im ona dywidendę w wartości brutto, bez potrącenia PIT.
Dyrektor KIS znów jednak był innego zdania. Użył identycznych argumentów jak w interpretacji, która została ostatecznie uchylona wyrokiem NSA z 29 kwietnia 2022 r.
I tym razem stwierdził, że tylko gdy uchwała o podziale zysku zapadła przed śmiercią spadkodawcy, dywidenda podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn. A to dlatego, że w dniu powzięcia tej uchwały spadkodawca był już uprawniony do dywidendy za dany rok obrotowy.
Inaczej jest natomiast – wyjaśnił – gdy uchwała zapadła po śmierci spadkodawcy. Wówczas uprawnionym do dywidendy jest spadkobierca i w takiej sytuacji dywidenda nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, bo nie wchodzi do masy spadkowej – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Zwrócił przy tym uwagę na art. 193 par. 1 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. W związku z tym – stwierdził – sposób opodatkowania dywidendy otrzymanej przez spadkobiercę zależy od tego, czy uchwała o podziale zysku zapadła przed śmiercią, czy po śmierci udziałowca (spadkodawcy).
Dlatego uznał, że w tej sprawie podmiot wypłacający dywidendę (spółka) musi jako płatnik potrącić 19-proc. podatek dochodowy.©℗
Podstawa prawna
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 7 grudnia 2023 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.622.2023.5.MK