statystyki

Złe wyniki firmy obciążają także odwołanego prezesa

autor: Jakub Pawłowski19.04.2016, 08:00; Aktualizacja: 19.04.2016, 09:25
podatki dokumenty urzędnik

Chodziło o prezesa spółki z o.o., powołanego do pełnienia funkcji na czas nieokreślony.źródło: ShutterStock

To na członku zarządu spoczywa obowiązek udowodnienia, że działania, które podjął, by ratować upadającą firmę, chronią go od odpowiedzialności za zaległości zarządzanej spółki – orzekł NSA.

Chodziło o prezesa spółki z o.o., powołanego do pełnienia funkcji na czas nieokreślony. Jego mandat wygasł z dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego za pierwszy rok obrotowy, w którym pełnił on funkcję członka zarządu.

Mężczyzna był zdania, że w świetle art. 116 par. 1 i 2 ordynacji podatkowej nie może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki. Z drugiego z tych przepisów wynika, że odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, oraz zaległości powstałe w czasie pełnienia przez nich tych obowiązków.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ????(2016-04-19 11:28) Zgłoś naruszenie 10

    a Kto POciagnie za jaja tego co w Jaastrzebiu Zdroju zburzył Hotel Diament i wylegiwał się w hotelu Antracyt. Sprawiedliwa kara to samemu odbudować Diament a reszte spłacić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane