statystyki

Wydatki na badania i rozwój można ująć w PKPiR

autor: Łukasz Zalewski18.04.2016, 09:22; Aktualizacja: 18.04.2016, 09:29
Podatki

Kolejna korzystna zmiana dotyczy podatników, którzy prowadzą podatkową księgę w formie elektronicznej, przy użyciu komputera.źródło: ShutterStock

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów weszło już w życie. Określa ono m.in., jak zapisywać koszty w ramach nowej ulgi B+R.

Od 8 kwietnia obowiązuje rozporządzenie zmieniające (Dz.U. z 2016 r. poz. 467), które przewiduje zmianę dotyczącą wprowadzonej od początku roku ulgi na badania i rozwój (B+R). Polega ona na możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową oraz możliwość odliczenia od dochodu części tych wydatków. Podatnicy, którzy skorzystają z tej ulgi, muszą wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów lub księgach rachunkowych. Rozporządzenie zmieniające przewiduje obowiązek ujęcia tego rodzaju kosztów w odrębnej kolumnie.

Ponadto wprowadza ono korzystne zmiany dla osób kontynuujących działalność gospodarczą. Nie muszą już oni sporządzać dwóch spisów z natury – na 31 grudnia i 1 stycznia kolejnego roku. Wystarczy jeden – na koniec roku. Następnie zamiast kolejnego spisu z 1 stycznia, wystarczy przepisać ten z 31 grudnia poprzedniego roku.

Kolejna korzystna zmiana dotyczy podatników, którzy prowadzą podatkową księgę w formie elektronicznej, przy użyciu komputera. Rozporządzenie przewiduje, że nie trzeba takiej księgi drukować. Wystarczy przenieść ją na nośnik danych, który zapewni trwałość zapisu informacji.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane