statystyki

Przedsiębiorca musi dbać o własne interesy

autor: Agnieszka Pokojska11.04.2016, 19:00
Podatki

Chodziło o spółkę, której dyrektor urzędu kontroli skarbowej zakwestionował prawo do odliczenie podatku z faktur.źródło: ShutterStock

Przepis, który uniemożliwia odliczanie podatku z faktur dokumentujących fikcyjne dostawy, nie narusza praw podatników. Winni są sami sobie, podejmując błędne decyzje gospodarcze – stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

Z tego powodu TK odmówił rozpatrzenia sprawy.

Chodziło o spółkę, której dyrektor urzędu kontroli skarbowej zakwestionował prawo do odliczenie podatku z faktur. Stwierdził, że w sprawie ma zastosowanie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o VAT, który nie pozwala na odliczenie podatku z dokumentów niedokumentujących rzeczywistych dostaw.

Po bezskutecznym odwołaniu spółka wniosła skargę – najpierw do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sądy obu instancji orzekły jednak, że spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku z kwestionowanych faktur. Nie było podstaw do stwierdzenia, że zachowała ona należytą staranność w doborze kontrahenta i przeprowadzaniu z nim transakcji – stwierdziły.

Spółka zaskarżyła więc art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o VAT do Trybunału Konstytucyjnego. Twierdziła, że narusza on prawa konstytucyjne, bo zmusza podatników do ustalania, czy ich kontrahenci nie dopuszczają się oszustw podatkowych. Wymaga więc od nich podejmowania czynności kontrolnych wobec kontrahentów.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane