statystyki

Późniejsza rejestracja kontrahenta na VAT-UE nie odbiera prawa do zerowej stawki

autor: Mikołaj Przybył15.04.2016, 07:00
podatki, formularz, kalkulator

Z treści uzasadnienia wspomnianej interpretacji można wyciągnąć wniosek, że prawo to przysługiwało polskiej spółce już w tym okresie rozliczeniowym, w którym towary zostały wysłane do Włochźródło: ShutterStock

Organy podatkowe wydające interpretacje pozwalają na stosowanie 0-proc. VAT. Z kolei prowadzące w firmach kontrole kwestionują takie rozliczenia.

Zgodnie z ustawą o VAT jednym z warunków zastosowania 0-proc. stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT) jest to, żeby nabywca był zarejestrowany w swoim kraju na VAT-UE. Co zrobić, gdy po wysłaniu towarów okaże się, że kontrahent zagraniczny nie jest w swoim kraju aktywnym podatnikiem VAT-UE?

W praktyce istnieją dwa rozwiązania.

Pierwsze, mniej korzystne dla stron transakcji, polega na skorygowaniu już wystawionej faktury i zastosowaniu stawki krajowej właściwej dla sprzedawanego towaru. Następnie zagraniczny kontrahent może odzyskać zapłacony w cenie polski VAT w długiej i dość złożonej procedurze odzyskiwania VAT dla zagranicznych przedsiębiorców.

Druga opcja, bardziej korzystna dla stron transakcji, przewiduje zastosowanie procedury właściwej dla WDT, w tym opodatkowanie dostawy stawką 0-proc., mimo wystąpienia oczywistego braku formalnego.

Wydawać by się mogło, że podatnicy zawsze wybiorą rozwiązanie bardziej dla siebie korzystne. Ale uwaga! Stanowiska organów podatkowych dotyczące drugiego rozwiązania są niejednolite.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane