statystyki

Rozwiązanie umowy sprzedaży nieruchomości fiskus uznaje za nabycie

autor: Agnieszka Pokojska11.04.2016, 07:23; Aktualizacja: 11.04.2016, 10:44
kalkulator, tabela, podatki

Chodziło o podatnika, który dostał w darowiźnie nieruchomość i chciał ją sprzedać przed upływem pięć latźródło: ShutterStock

Nie warto odstępować od umowy sprzedaży nieruchomości z odroczonym terminem płatności. Wtedy bowiem pięcioletni termin na zbycie lokalu bez PIT biegnie od nowa – wynika z interpretacji dyrektora katowickiej izby.

 Chodziło o podatnika, który dostał w darowiźnie nieruchomość i chciał ją sprzedać przed upływem pięć lat. Zawarł umowę sprzedaży z odroczonym terminem zapłaty. Kupujący uiścił jednak niepełną kwotę i oświadczył, że nie ma więcej pieniędzy. Podatnik rozważał więc odstąpienie od umowy. Chciał się upewnić, że nie będzie musiał zapłacić podatku dochodowego od sprzedaży. Wskazał, że możliwość odstąpienia od umowy przewiduje art. 491 par. 1 kodeksu cywilnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach to potwierdził. Wyjaśnił, że zasadniczo sprzedaż przed upływem pięciu lat od nabycia powoduje konieczność zapłaty podatku. Nie będzie jednak takiego obowiązku, jeżeli dojdzie do zawarcia umowy rozwiązującej umowę sprzedaży. Słowem, jeżeli podatnik zwróci kupującemu zapłaconą kwotę, to nie będzie musiał płacić PIT.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane