Na swoim koncie w e-Urzędzie Skarbowym spółki oraz inne organizacje jak np. fundacje i stowarzyszenia mogą już weryfikować szczegóły własnych rozliczeń z fiskusem. Z kolei wszyscy podatnicy poprzez konto w e-US mogą już składać wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej.

Ministerstwo Finansów poinformowało właśnie o uruchomieniu tych usług. O tym, że lada moment m.in., spółki, fundacje i stowarzyszenia – dostaną elektroniczny dostęp do swoich rozliczeń informowaliśmy w artykule „Skarbówka jak na dłoni. Można sprawdzić swoje zeznania i wpłaty” (DGP nr 186/2023).

Usługa „Rozliczenia”…

Przypomnijmy, że na początku tygodnia dostęp do usługi „Rozliczenia” dostali podatnicy PIT. Dotyczy ona podatków: dochodowych, VAT, PCC, od spadków i darowizn, a także karty podatkowej oraz daniny solidarnościowej. Dzięki niej podatnicy i płatnicy mogą nie tylko sprawdzić swoje przelewy na konto urzędu skarbowego, ale też saldo nadpłat i zaległości podatkowych. Mogą też w każdej chwili sprawdzić, jakie deklaracje i kiedy złożyli. Teraz z tej opcji mogą korzystać też spółki i inne organizacje.

Jak poinformowało MF na swoich kontach w e-US mają one również informacje np. o wystawionym upomnieniu, tytule wykonawczym czy zalecanym kontakcie z urzędem skarbowym w sytuacji złożenia błędnie wypełnionego dokumentu.

Dzięki nowej usłudze podatnicy mają teraz kontrolę nad swoimi rozliczeniami z fiskusem i nie muszą się kontaktować z Urzędem Skarbowym, aby wyjaśniać rozbieżności. Wszystko mają w jednym miejscu jak na dłoni.

… i składania wniosku

MF uruchomiła też w e-US nową funkcjonalność, która pozwala wypełnić i złożyć w formie elektronicznej wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej.

- Specjalny kreator prowadzi użytkownika krok po kroku, wskazując pola obowiązkowe, dodanie wymaganych dokumentów potwierdzających prawo do ulgi oraz złożenie pisma i jego pobranie – tłumaczy resort w opublikowanym komunikacie.Usługa jest dostępna zarówno dla osób fizycznych jak i spółek oraz innych organizacji.

Jak wejść na konto

Jak zalogować się na konto w e-US? Wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i użyć profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel.

Aby jednak spółka lub inna organizacja mogła korzystać ze swojego konta w e-US, musi upoważnić do dostępu osobę fizyczną, która posiada numer PESEL. W tym celu wniosek o udostępnienie konta należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego w sprawach ewidencji podatników i płatników.