statystyki

Fiskus chce więcej od przychodów z praw majątkowych

autor: Mariusz Szulc31.03.2016, 08:22; Aktualizacja: 31.03.2016, 10:14
oszczędzanie, pieniądze, monety

Zdaniem organów podatkowych dzierżawa znaku towarowego nie jest tym samym, co wynajem mieszkania.źródło: ShutterStock

Nie można płacić 8,5-proc. ryczałtu od dzierżawy znaku towarowego – twierdzą organy podatkowe. Domagają się zwykłego PIT. Sądy są innego zdania

Zdaniem organów podatkowych dzierżawa znaku towarowego nie jest tym samym, co wynajem mieszkania. Źródłem wynagrodzenia jest w tym wypadku prawo majątkowe (znak towarowy), a przychody z jego używania są opodatkowane według skali podatkowej (18 i 32 proc.) – twierdzi fiskus.

Podatnicy się z tym nie zgadzają. Uważają, że źródłem przychodu jest podpisana przez nich umowa dzierżawy i niezależnie od tego, czy dotyczy ona mieszkania, samochodu, czy prawa majątkowego, jej zawarcie uprawnia do 8,5-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (zgodnie z art. 6 ust. 1b ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). Ważne jest tylko, żeby umowa nie została podpisana w ramach działalności gospodarczej.

W sprawie rozpatrzonej 2 marca 2016 r. przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja nr IPPB1/4511-231/16-2/MT) chodziło o mężczyznę, który chciał wydzierżawić spółce z o.o. znak towarowy. W zamian za cyklicznie płacony czynsz spółka miała prawo do pobierania pożytków z używania prawa majątkowego.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane