statystyki

Fiskus chce więcej od przychodów z praw majątkowych

autor: Mariusz Szulc31.03.2016, 08:22; Aktualizacja: 31.03.2016, 10:14
oszczędzanie, pieniądze, monety

Zdaniem organów podatkowych dzierżawa znaku towarowego nie jest tym samym, co wynajem mieszkania.źródło: ShutterStock

Nie można płacić 8,5-proc. ryczałtu od dzierżawy znaku towarowego – twierdzą organy podatkowe. Domagają się zwykłego PIT. Sądy są innego zdania

Zdaniem organów podatkowych dzierżawa znaku towarowego nie jest tym samym, co wynajem mieszkania. Źródłem wynagrodzenia jest w tym wypadku prawo majątkowe (znak towarowy), a przychody z jego używania są opodatkowane według skali podatkowej (18 i 32 proc.) – twierdzi fiskus.

Podatnicy się z tym nie zgadzają. Uważają, że źródłem przychodu jest podpisana przez nich umowa dzierżawy i niezależnie od tego, czy dotyczy ona mieszkania, samochodu, czy prawa majątkowego, jej zawarcie uprawnia do 8,5-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (zgodnie z art. 6 ust. 1b ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). Ważne jest tylko, żeby umowa nie została podpisana w ramach działalności gospodarczej.

W sprawie rozpatrzonej 2 marca 2016 r. przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja nr IPPB1/4511-231/16-2/MT) chodziło o mężczyznę, który chciał wydzierżawić spółce z o.o. znak towarowy. W zamian za cyklicznie płacony czynsz spółka miała prawo do pobierania pożytków z używania prawa majątkowego.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane