Cztery spółki z branży tytoniowej podpisały w ubiegłym tygodniu kodeks rynkowy, który reguluje standardy prowadzenia sprzedaży beztytoniowych woreczków nikotynowych.

Zobowiązały się w nim m.in. do sprzedaży takich saszetek tylko osobom dorosłym, umieszczania na opakowaniach ostrzeżeń zdrowotnych i podstawowych informacji dla konsumentów, m.in. o składnikach, zawartości nikotyny w woreczku, jego wadze, dacie produkcji i przydatności do spożycia.

Chodzi o coraz bardziej popularną alternatywę wobec tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Są one dostępne nie tylko w Polsce, lecz także w innych państwach Unii Europejskiej, w tym w Szwecji, Danii, we Włoszech, na Łotwie, w Estonii, a także poza UE, np. w Wielkiej Brytanii i USA.

Woreczki zawierają nikotynę oraz wiele dodatków, w tym głównie włókna roślinne oraz takie składniki, jak: guma arabska, korektor pH, stabilizatory, słodzik.

Obecnie obrót nimi w Polsce nie jest regulowany, dlatego branża (BAT Polska Trading Sp. z o.o., Imperial Tobacco Polska S.A., Philip Morris Polska Distribution sp. z o.o. oraz Swedish Match) zdecydowała się uprzedzić ustawodawcę i samodzielnie opracować wspomniany kodeks.

Woreczki nikotynowe nie są też obecnie opodatkowane. 27 lipca 2023 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie zespołu eksperckiego, który opracował założenia nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym w tym zakresie. Proponowane przez ekspertów zmiany to m.in.:

  • opodatkowanie woreczków według wagi wyrobu z planem podwyżek akcyzy do 2027 r.,
  • wprowadzenie obowiązku nakładania na opakowania jednostkowe znaków akcyzy oraz
  • pozostałe obowiązki podatkowe – takie same jak dla wyrobów nowatorskich czy płynu do e-papierosów.

Pisaliśmy o nich szerzej w artykule „Saszetki nikotynowe będą opodatkowane i oznaczane banderolami” (DGP nr 146/2023).

Nowelizacja nie została uchwalona w obecnej kadencji Sejmu, ale sygnatariusze kodeksu deklarują: „Z zadowoleniem przyjmujemy fakt prowadzenia zaawansowanych prac w Ministerstwie Finansów w sprawie podatku akcyzowego na te produkty, który powinien być w niedalekiej przyszłości wprowadzony”.

Niewykluczone, że prace nad nowelizacją zostaną ponownie podjęte już jesienią 2023 r. w ramach prac nad przyszłorocznym budżetem. ©℗