statystyki

Zobacz, jak przesłać zeznanie roczne PIT przez internet

autor: Łukasz Zalewski24.03.2016, 17:00
PIT

Czy muszę pobrać wstępnie wypełnione zeznanie?źródło: ShutterStock

Zeznanie roczne można wysłać przez internet na kilka sposobów: wypełnić formularz interaktywny, skorzystać ze specjalnej aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów lub z usługi wstępnego wypełnienia zeznania przez administrację podatkową.

Czy trzeba wskazać Ministerstwo Finansów

Pani Helena chce złożyć PIT-36 przez internet. Czy powinna wskazać w nim zamiast właściwego urzędu skarbowego Ministerstwo Finansów?

NIE

Przy deklaracjach składanych elektronicznie obowiązują takie same zasady jak w przypadku zeznań przesyłanych w formie tradycyjnej – papierowej. Oznacza to, że w formularzu PIT trzeba wskazać urząd skarbowy, do którego podatnik należy. Jeśli przykładowo będzie to urząd skarbowy Warszawa-Bielany, to ten urząd trzeba wskazać w formularzu e-PIT.

Podstawa prawna

Art. 3a i 3b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.).

Czy urząd skarbowy wypełni za mnie PIT

Pani Agnieszka musi rozliczyć się z dochodów za zeszły rok. Poza umową o pracę miała jeszcze kilka umów o dzieło od tego samego pracodawcy. Dostała więc jeden PIT-11. Czy urząd skarbowy może za nią wypełnić zeznanie roczne?

TAK

Pani Agnieszka może skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania (z ang. PFR – pre-filled tax return), jaką oferuje Ministerstwo Finansów. Dotyczy ona jednak wyłącznie zeznań rocznych składanych na formularzach PIT-37 oraz PIT-38. Usługa polega na udostępnieniu przez fiskusa wstępnie wypełnionego zeznania na podstawie danych, jakie przesłał mu pracodawca (PIT-11). Po wejściu na Portal Podatkowy (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl) pani Agnieszka będzie mogła wejść w zakładkę „Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)”, a następnie „PFR PIT-37 za 2015 r.” i pobrać propozycję zeznania. Innymi słowy, fiskus nie wypełni druku i nie wyśle go za nas. Musi to zrobić podatnik, który po pobraniu propozycji musi ją sprawdzić, może ją pozmieniać, m.in. dodać do formularza ulgi podatkowe (np. na dzieci) i dopiero wysłać. Jest to niewątpliwie jeden z najprostszych sposobów wysłania zeznania rocznego PIT-37. Nie trzeba ściągać żadnych formularzy, programów, nie trzeba mieć e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem. Wszystko robimy online, na stronie Portalu Podatkowego i w tym samym miejscu podpisujemy e-zeznanie. Wystarczą do tego dane: imię, nazwisko, identyfikator podatkowy (PESEL), data urodzenia i kwota przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za 2014 r.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane