statystyki

Zobacz, jak przesłać zeznanie roczne PIT przez internet

autor: Łukasz Zalewski24.03.2016, 17:00
PIT

Czy muszę pobrać wstępnie wypełnione zeznanie?źródło: ShutterStock

Zeznanie roczne można wysłać przez internet na kilka sposobów: wypełnić formularz interaktywny, skorzystać ze specjalnej aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów lub z usługi wstępnego wypełnienia zeznania przez administrację podatkową.

Czy trzeba wskazać Ministerstwo Finansów

Pani Helena chce złożyć PIT-36 przez internet. Czy powinna wskazać w nim zamiast właściwego urzędu skarbowego Ministerstwo Finansów?

NIE

Przy deklaracjach składanych elektronicznie obowiązują takie same zasady jak w przypadku zeznań przesyłanych w formie tradycyjnej – papierowej. Oznacza to, że w formularzu PIT trzeba wskazać urząd skarbowy, do którego podatnik należy. Jeśli przykładowo będzie to urząd skarbowy Warszawa-Bielany, to ten urząd trzeba wskazać w formularzu e-PIT.

Podstawa prawna

Art. 3a i 3b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.).

Czy urząd skarbowy wypełni za mnie PIT

Pani Agnieszka musi rozliczyć się z dochodów za zeszły rok. Poza umową o pracę miała jeszcze kilka umów o dzieło od tego samego pracodawcy. Dostała więc jeden PIT-11. Czy urząd skarbowy może za nią wypełnić zeznanie roczne?

TAK

Pani Agnieszka może skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania (z ang. PFR – pre-filled tax return), jaką oferuje Ministerstwo Finansów. Dotyczy ona jednak wyłącznie zeznań rocznych składanych na formularzach PIT-37 oraz PIT-38. Usługa polega na udostępnieniu przez fiskusa wstępnie wypełnionego zeznania na podstawie danych, jakie przesłał mu pracodawca (PIT-11). Po wejściu na Portal Podatkowy (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl) pani Agnieszka będzie mogła wejść w zakładkę „Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)”, a następnie „PFR PIT-37 za 2015 r.” i pobrać propozycję zeznania. Innymi słowy, fiskus nie wypełni druku i nie wyśle go za nas. Musi to zrobić podatnik, który po pobraniu propozycji musi ją sprawdzić, może ją pozmieniać, m.in. dodać do formularza ulgi podatkowe (np. na dzieci) i dopiero wysłać. Jest to niewątpliwie jeden z najprostszych sposobów wysłania zeznania rocznego PIT-37. Nie trzeba ściągać żadnych formularzy, programów, nie trzeba mieć e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem. Wszystko robimy online, na stronie Portalu Podatkowego i w tym samym miejscu podpisujemy e-zeznanie. Wystarczą do tego dane: imię, nazwisko, identyfikator podatkowy (PESEL), data urodzenia i kwota przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za 2014 r.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane