statystyki

Podatnik nie wystąpił o zwrot? Nie może domagać się odszkodowania

autor: Michał Culepa24.03.2016, 06:23; Aktualizacja: 24.03.2016, 06:47
Podatki

Sama interpretacja nie jest podstawą do domagania się ewentualnego zwrotu nadpłaty, nie jest bowiem decyzją o wymiarze podatkuźródło: ShutterStock

Nawet korzystna interpretacja nie daje możliwości domagania się od Skarbu Państwa odszkodowania, jeżeli podatnik nie zrobił nic, by dostać zwrot nadpłaty.

To sedno wyroku Sądu Najwyższego w sprawie przedsiębiorcy, który domagał się ponad 147 tys. zł odszkodowania z tytułu niezwróconej nadpłaty w PIT.

Początek sprawy miał miejsce w październiku 2007 r., kiedy to dyrektor izby skarbowej wydał interpretację indywidualną, korzystną dla przedsiębiorcy. Dotyczyła ona możliwości zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Następnie, od marca 2008 r. aż do maja 2011 r. w firmie przedsiębiorcy była prowadzona kontrola. W zakresie podatku dochodowego już w kwietniu 2009 r. urząd ją prowadzący wydał cząstkowe wyniki za lata 2006–2007. Potwierdzono w nich wcześniejszą interpretację dotyczącą rozliczeń w PIT. Nie zakończono jednak kontroli w zakresie VAT. Trwała ona nadal, aż do maja 2011 r. W kwietniu 2013 r. przedsiębiorca złożył w urzędzie skarbowym korektę zeznania PIT za rok 2006 r. i wniosek o stwierdzenie nadpłaty w tym podatku. Było to już prawie 6 lat od powstania nadpłaty i z tego powodu – stwierdzając przedawnienie – naczelnik urzędu odmówił wszczęcia postępowania w sprawie zwrotu nadpłaty.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane