statystyki

Rozwodnikom ulga na dzieci należy się po połowie

autor: Agnieszka Pokojska22.03.2016, 19:00
Dzieci podczas posiłku

Kwotę tę rodzice mogą odliczyć od podatku w równych częściach lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonejźródło: ShutterStock

Po rozwodzie sąd powierzył mi władzę rodzicielską nad dwojgiem dzieci, ograniczając jednocześnie władzę rodzicielską byłego męża do ogólnego wglądu w wychowanie dzieci. Może on decydować w sprawie sposobu leczenia oraz wyjazdów zagranicznych – pisze pani Sylwia. – Dzieci mieszkają ze mną i to ja sprawuję nad nimi rzeczywistą i stałą opiekę przez cały rok. Czy mogę odliczyć całą ulgę prorodzinną – pyta czytelniczka.

Nie. Jeżeli zarówno pani Sylwia, jak i jej były mąż przez cały rok wykonywali władzę rodzicielską, to odliczenie na dzieci przysługuje im po połowie, chyba że oboje ustalą to inaczej. Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 27f ust. 1 ustawy o PIT ulga na małoletnie dzieci przysługuje obojgu rodzicom, którzy wykonują władzę rodzicielską. Tymczasem władza rodzicielska – zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym – przysługuje obojgu rodzicom, a w związku z tym każde z nich jest zobowiązane i uprawnione do jej wykonywania.

Pani Sylwia twierdzi, że sąd ograniczył władzę rodzicielską ojcu dzieci do decydowania tylko o najważniejszych sprawach. Jednak nie wpływa to na możliwość skorzystania z ulgi, ponieważ jemu również przysługuje władza rodzicielska. Z odliczenia nie może skorzystać tylko ten rodzic, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej przez sąd opiekuńczy lub którego władza została zawieszona albo też nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. Potwierdzają to interpretacje podatkowe np. dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 marca 2015 r., nr IPTPB2/415-631/14-6/JR, i w Poznaniu z 31 grudnia 2015 r. nr ILPB2/4511-1-1316/15-2/NK.

Przy odliczaniu ulgi istotne jest, aby jej kwota nie przekroczyła rocznego limitu na każde dziecko. Kwotę tę rodzice mogą odliczyć od podatku w równych częściach lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. Skorzystanie z ulgi w inny sposób niż w proporcji pół na pół jest jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy oboje rodzice wyrażą na to zgodę. Jeżeli sąd nie pozbawił jednego z nich prawa do wykonywania władzy rodzicielskiej, to uznaje się, że rodzice są zdolni do porozumienia w sprawach dotyczących dziecka. Jeśli nie ma między nimi takiego porozumienia, to przysługującą im kwotę ulgi na każde z dzieci należy podzielić w częściach równych.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • rodzic(2016-03-23 22:40) Zgłoś naruszenie 50

    Ulga na małoletnie dzieci przysługuje rodzicom, którzy faktycznie WYKONUJĄ władzę rodzicielską, a nie rodzicom, którym władza rodzicielska PRZYSŁUGUJE. Na podstawie tego, że ktoś posiada prawo jazdy nie można automatycznie wnioskować, że na pewno jeździ samochodem. Niestety organy podatkowe, prawdopodobnie ze zwykłej wygody, aby uniknąć czasochłonnego postępowania wyjaśniającego, często utożsamiają posiadanie władzy rodzicielskiej z jej rzeczywistym wykonywaniem, w ogóle nie badając jak jest w rzeczywistości. Na szczęście WSA w większości przypadków "prostuje" tę patologiczną praktykę. Bo jeśli rodzic, któremu przysługuje władza rodzicielska uważa, że jej "wykonywanie" sprowadza się wyłącznie do płacenia alimentów i nie widzi potrzeby aby skontaktować się z własnym dzieckiem chociażby raz w miesiącu, bo ma w tym czasie ciekawsze zajęcia, to przyznawanie mu prawa do połowy ulgi jest po prostu skandalem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane