statystyki

Do końca marca trzeba wypłacić trzynastkę

autor: Magdalena Sobczak21.03.2016, 11:06; Aktualizacja: 21.03.2016, 11:24
Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest wypłacane w danym roku za rok poprzedni

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest wypłacane w danym roku za rok poprzedniźródło: ShutterStock

Dodatkowe wynagrodzenie roczne ujmuje się w księgach roku, którego dotyczy. Samą wypłatę zaś ujmuje się w następnym.

Co roku w każdej jednostce budżetowej wypłacana jest trzynastka. Jednak jej ewidencja sprawia kłopoty. Dla ułatwienia przypominamy kilka podstawowych zasad.

Zasady nabywania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego oraz zasady obliczania jego wysokości określa ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080 ze zm.). Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest wypłacane w danym roku za rok poprzedni. Jego koszty ewidencjonowane są w księgach roku, którego dotyczy, a nie w którym jest wypłacane. Koszty trzynastki za 2015 r. są zaewidencjonowane w księgach 2015 r., jej wypłata zaś w księgach 2016 r. Tak więc pod datą 31 grudnia 2015 r. trzeba było zaksięgować koszty trzynastki naliczanej za ten rok. W wyniku tych zapisów w księgach jednostki budżetowej na 31 grudnia powstały zobowiązania wobec pracowników z tytułu niewypłaconej trzynastki i wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. W ciężar kosztów tego roku obrotowego ujmujemy składki na ubezpieczenia społeczne i na Fundusz Pracy, które obciążają pracodawcę. W roku następnym ewidencjonujemy wypłaty trzynastek.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane