statystyki

Rozliczenia: Urząd może badać stratę tylko przez 5 lat

autor: Katarzyna Jędrzejewska21.03.2016, 18:00
Podatki

To kolejny wyrok potwierdzający, że dokumenty za rok, w którym zamiast dochodu była strata, podatnik powinien przechowywać przez 5, a nie przez 10 lat.źródło: ShutterStock

Na weryfikowanie rozliczeń podatnika urząd ma o połowę mniej czasu, niż by chciał. Wiąże go bowiem termin przedawnienia – orzekł NSA.

To kolejny wyrok potwierdzający, że dokumenty za rok, w którym zamiast dochodu była strata, podatnik powinien przechowywać przez 5, a nie przez 10 lat.

Fiskus wolałby móc wydawać decyzje określające wysokość straty tak długo, jak długo jest możliwa weryfikacja deklaracji za rok, w którym strata ta została odliczona. Słowem, jeżeli podatnik zakończył stratą rok 2014 i może ją odliczać w latach 2015–2019, to fiskus chciałby móc prowadzić kontrolę aż do końca 2025 r. (przedawnienie zaczynałoby biec od końca 2020 r., bo w tym roku jest składane zeznanie za 2019 r.).

Zakwestionował to NSA w uchwale z 29 września 2014 r. (sygn. akt II FPS 4/13). Problem polega na tym, że choć zapadła ona na tle sprawy dotyczącej straty, to uzasadnienie stanowiska Izby Finansowej w ogóle się do tego zagadnienia nie odnosi. NSA stwierdził natomiast, że „po upływie terminu przedawnienia nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości zobowiązania podatkowego, które wygasło przez zapłatę”.

Wyrok, który zapadł po uchwale (z 19 listopada 2014 r., sygn. akt II FSK 513/13) wskazywał jednak na to, że wywód NSA należy rozumieć szerzej – że dotyczy on także straty. Podobnie sens uchwały odczytały sądy: w Krakowie 6 maja 2015 r. (sygn. akt I SA/Kr 1970/14) i w Olsztynie 5 marca 2015 r. (sygn. akt I SA/Ol 46/15). Oba wyroki są prawomocne.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Szmeh(2016-03-22 22:58) Zgłoś naruszenie 01

    Skarbówka, "po ponownym zbadaniu dokumentacji", wyda decyzję niezgodną z przepisami. Faktycznie skutkuje to zawisłością sprawy... dopóki nie znajdzie się jakaś szczelina i Skarbówka będzie mogła wyprostować plecy zmęczone bobrowaniem w śmietnikach Podejrzanego. A może raczej Podsądnego? Powiedzmy lepiej od razu - Skazanego!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane