statystyki

Postępowanie administracyjne: Druga instancja jest potrzebna

autor: Mariusz Szulc21.03.2016, 07:24; Aktualizacja: 21.03.2016, 08:46
podatki

Przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych przekonywali w piątek, że system podatkowy powinien być zbudowany od podstaw.źródło: ShutterStock

Doradcy podatkowi sprzeciwiają się likwidacji dwuinstancyjności postępowania administracyjnego. Chcieliby też, aby resort finansów nie marginalizował ich roli.

Przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych przekonywali w piątek, że system podatkowy powinien być zbudowany od podstaw. Tymczasem – jak mówili – Ministerstwo Finansów zajmuje się doraźnym uszczelnianiem niespójnych przepisów. Skrytykowali resort za zawrotne tempo tych zmian i ich niedopracowanie.

Zarzucali też ministerstwu, że ignoruje postulaty zgłaszane przez doradców w trakcie konsultacji. Podkreślali, że o wiele lepiej układa im się współpraca z Ministerstwem Rozwoju.

Mocno opowiedzieli się za zachowaniem dwuinstancyjności postępowania administracyjnego. Jej likwidację Ministerstwo Finansów zapisało w najnowszym projekcie utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej. Zaznaczyło, że nie jest to jeszcze przesądzone.

– Realizacja takich planów grozi sytuacją w której sądy, złożone z prawników, będą oceniać merytorycznie czy zobowiązanie podatkowe określono we właściwej wysokości. Zastanówmy się, czy to dobry krok – apelowała prof. Jadwiga Glumińska Pawlic, przewodnicząca KRDP.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane