statystyki

Postępowanie administracyjne: Druga instancja jest potrzebna

autor: Mariusz Szulc21.03.2016, 07:24; Aktualizacja: 21.03.2016, 08:46
podatki

Przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych przekonywali w piątek, że system podatkowy powinien być zbudowany od podstaw.źródło: ShutterStock

Doradcy podatkowi sprzeciwiają się likwidacji dwuinstancyjności postępowania administracyjnego. Chcieliby też, aby resort finansów nie marginalizował ich roli.

Przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych przekonywali w piątek, że system podatkowy powinien być zbudowany od podstaw. Tymczasem – jak mówili – Ministerstwo Finansów zajmuje się doraźnym uszczelnianiem niespójnych przepisów. Skrytykowali resort za zawrotne tempo tych zmian i ich niedopracowanie.

Zarzucali też ministerstwu, że ignoruje postulaty zgłaszane przez doradców w trakcie konsultacji. Podkreślali, że o wiele lepiej układa im się współpraca z Ministerstwem Rozwoju.

Mocno opowiedzieli się za zachowaniem dwuinstancyjności postępowania administracyjnego. Jej likwidację Ministerstwo Finansów zapisało w najnowszym projekcie utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej. Zaznaczyło, że nie jest to jeszcze przesądzone.

– Realizacja takich planów grozi sytuacją w której sądy, złożone z prawników, będą oceniać merytorycznie czy zobowiązanie podatkowe określono we właściwej wysokości. Zastanówmy się, czy to dobry krok – apelowała prof. Jadwiga Glumińska Pawlic, przewodnicząca KRDP.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane