statystyki

Rząd przyjął klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania

autor: Łukasz Zalewski16.03.2016, 07:15; Aktualizacja: 16.03.2016, 09:06
podatki akcyza

Na celowniku mają się znaleźć firmy, które za pomocą legalnych metod agresywnej optymalizacji unikają płacenia podatkówźródło: ShutterStock

Nowa zasada ma przeciwdziałać sztucznym konstrukcjom niemającym uzasadnienia gospodarczego i nastawionym wyłącznie na zysk podatkowy przekraczający 100 tys. zł.

Rząd planuje, że klauzula zacznie działać już w I połowie tego roku. Wczoraj przyjął projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, z której ma ona wynikać. Chce, aby prace w Sejmie zakończyły się możliwie jak najszybciej.

Na celowniku mają się znaleźć firmy, które za pomocą legalnych metod agresywnej optymalizacji unikają płacenia podatków. Zwalczane mają być sztuczne konstrukcje zmierzające do osiągnięcia korzyści podatkowej, jeśli taka korzyść w danych okolicznościach byłaby sprzeczna z przedmiotem i celem ustawy podatkowej.

Klauzulę będzie mógł stosować tylko minister finansów i tylko jeżeli korzyść podatkowa przekroczy 100 tys. zł w danym okresie rozliczeniowym. W dalszym ciągu – jak zapewnia rząd – będą możliwe optymalizacje podatkowe, jeżeli będą dotyczyć rzeczywistych działań gospodarczych.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2016-03-17 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Czas najwyższy ukrócić prze MF tym (banki,hipermarkety, korp. finansowe itp) co przez Luksemburg ,Cypr, Kajmany ,wyspy na oceanach itp przerzucają kanałami dochody obciążone podatkiem u nas w kraju CIT 8 19% + dywid.19%, do wymyślonych rajów podatkowych za 1-2% .Jakoś UE, jej "uczciwki" , tu nie drą szat i nie krzyczą ,że solidarność w płaceniu podatków z małymi firmami RP ,jest zachwiana i konkurencja nierówna !!!!. Wychodzi ,że małe firmy RP mają utrzymywać :szpitale, policję, straż pożarną ,drogi, sieci infrastruktury RP, sądy,admin.RP a duże korp. nie , przecież z niej korzystają.Wg info mediów tracimy jako RP na tym na CIT 8 ok.46mld + na VAT 40-60 mld, 106 mld/rocznie . Czas najwyższy skutecznie do tego się dobrać przez Rząd i zrównać tych bogaczy w płaceniu podatków z naszymi małymi firmami. Przez 10 lat nie byłoby długu publicznego RP ponad 1 biln. Tak Szanowni Wyborcy co robili POparciPSL przez 8 lat., o czym myśleli, czy tylko o fuchach tu w kraju i UE, nabijaniu kasy sobie , gdzie byli wtedy ??.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane