statystyki

Praca za granicą bez wyższych kosztów

autor: Łukasz Zalewski07.03.2016, 07:35; Aktualizacja: 07.03.2016, 08:21
BHP, praca, bezpieczeństwo, robotnik

Jeśli polska firma wysyła zatrudnionych do pracy na terenie Niemiec, i w tym czasie tam mieszkają, to oznacza, że przysługują im standardowe koszty uzyskania przychodów – wynika z wyroku NSA.źródło: ShutterStock

Jeśli polska firma wysyła zatrudnionych do pracy na terenie Niemiec, i w tym czasie tam mieszkają, to oznacza, że przysługują im standardowe koszty uzyskania przychodów – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność w Polsce, ale wysyła swoich pracowników na 1 do 3 miesięcy do Niemiec. Z umowy o pracę wynika, że miejscem wykonywania obowiązków jest właśnie ten kraj. Firma opłaca pracownikom dojazd do miejsca pracy, a wydatki te stanowią ich przychód. Pobyt za granicą nie ma charakteru czasowego zamieszkiwania, a jedynie stanowi tymczasowe przebywanie w związku z wykonywaniem pracy.

Spór sprowadzał się do tego, czy spółka powinna odliczać pracownikom podwyższone koszty uzyskania przychodu z tego tytułu, że miejsce zamieszkania znajduje się poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. W ocenie spółki, skoro pracownicy dojeżdżają do Niemiec, a mieszkają w Polsce, to przysługują im podwyższone koszty uzyskania przychodu. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uważał natomiast, że nie ma podstaw do podwyższania kosztów pracownikom. Wskazał, że art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem stałego i czasowego zamieszkania. Należy więc stosować definicje tych pojęć z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz.U z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.). Zrównuje ona przebywanie czasowe, a więc bez zamiaru zmiany miejsca stałego pobytu w danej miejscowości, z czasowym zamieszkaniem w niej. Organ uznał więc, że pracownicy firmy przebywający na terytorium Niemiec w związku z wykonywaniem pracy faktycznie czasowo tam zamieszkują, co powoduje, że nie mają prawa do podwyższonych kosztów.


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane