statystyki

Jak rozliczyć zakwaterowanie oddelegowanego pracownika

autor: Ewa Ciechanowska07.03.2016, 11:18; Aktualizacja: 07.03.2016, 12:03
Linia interpretacyjna

Linia interpretacyjnaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

TEZA: Finansowanie przez pracodawcę kosztów wynajmu mieszkania za granicą oraz asysty w poszukiwaniu lokalu dla pracownika, będących w bezpośrednim związku z oddelegowaniem zatrudnionego do pracy za granicą, nie stanowi dla niego przychodu ze stosunku pracy.

Nr IPPB4/4511-1514/15-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 22 lutego 2016 r.

PROBLEM

Spółka zajmująca się produkcją, dystrybucją oraz obrotem hurtowym produktów leczniczych i suplementów diety zapewnia nieodpłatne świadczenia w postaci zakwaterowania oraz asysty przy poszukiwaniu mieszkania pracownikom oddelegowanym do pracy. Udostępnienie pracownikowi mobilnemu mieszkania na czas określony jest związane z zapewnieniem prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych na rzecz spółki. Świadczenia takie są przyznawane w przypadku oddelegowania pracowników do pracy na terytorium innych państw w ramach stosunku pracy. Przyznawane świadczenia są zapewniane w formie rzeczowej.

Oddelegowany pracownik może też liczyć na asystę w poszukiwaniu mieszkania przed rozpoczęciem oddelegowania. Jeżeli zajdzie taka konieczność, spółka może zapewnić mu tymczasowe mieszkanie na okres dwóch miesięcy.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane