statystyki

Niedowidzący odliczy od dochodu koszt przewodnika i psa asystującego

autor: Renata Majek03.03.2016, 20:00
niewidomy, pies przewodnik

Wydatki na przewodnika to wyłącznie jego wynagrodzenie.źródło: ShutterStock

Jestem osobą niedowidzącą i od połowy ubiegłego roku mam z fundacji psa, który pomaga mi w codziennym życiu. Czy to prawda, że mam prawo odliczyć od podatku za 2015 rok 2280 zł na jego utrzymanie, czyli tyle samo, ile na opłacenie przewodnika – pyta pani Weronika.

Niepełnosprawni, którzy na co dzień poruszają się dzięki przewodnikom, mają prawo odliczyć od dochodu wydatki związane z opłaceniem usług tych osób albo wydatki na utrzymanie psa asystującego. Są to dwie odrębne ulgi, wobec tego na każdą z nich mają prawo odpisać maksymalnie po 2280 zł. Brak obowiązku dokumentowania wydatków nie oznacza, że można odliczyć każdą kwotę do 2280 zł. Niepełnosprawny musi wykazać, że dany wydatek faktycznie poniósł.

Wydatki na przewodnika to wyłącznie jego wynagrodzenie. Przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej towarzyszy niepełnosprawnemu, wskazując mu drogę, lub oprowadza po jakimś terenie w związku z wykonywaniem przez nią pewnych czynności. Przewodnikiem może być każda osoba fizyczna, np. sąsiad, również krewny niepełnosprawnego (siostra, matka, dziadek, ciotka).


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • I(2016-03-04 15:00) Zgłoś naruszenie 01

    A JA ZDOBYC TAKIE RZECZENE ZE PIES ROWADZI CZLOWIEKA ,SKORO NAET INNE ZASWIADCZNIA LKARSKIE ,O STANIE POGOSZENA ZDROWIA SA NIE BRANE POD UWAG,,,Ę , SA ODRZUCANE PRZEZ ORZECZNIKÓW STARZ MIEJSKA WLEPIA MANDATY ,BO IEST BEZ KAGANCA ,ZUS TWIERDZI ZE PACJENT JEST ZDOLNY DO PRACY ,PO 17 LATACH NIEZDOLNOSCI DO PRACY W SWYM ZAWODZIE , A MIJKI URZĄD DO SPRAW Z URZĘDU MIASTA KWALIFIKUJE OSOBY W PIERWSZEJ KOLEJNOSCI ,NA STOPIEN NIEPELNOSPRAWNOSCI ,TYCH ,KTORZY UBIEGAJĄ SIE BEZ PRRZEWODNIKA PSA TYLKO ,SAM PROWADZI SAMOCCHÓD I TAKI OTRZYMUJE KARTĘ SAMODZIELNEGO PACJENTA KTORY UBIEGA SIE O BEZPŁATNY PARKING ,PYTANE ,CZY TAK JEST W USTAWIE ,BO NARAZIE TO NIEWIADOMO CZY CHORY KTORY SIE LECZY I REGULARNIE ODWIEDZA NP LEKARZA RODZINNEGO ZA DOSTARCZENIEM ZASWIADCZENIA OD SPECJALISTY ,ABY RAZ W MIESIACU ,Z POWODU KRYZYSU ,NFZ PROSIL O LEKI ,CZY TEN CO WCALE SIE NIE LECZY ,BO DAWNIEJ UZYSKAL ZE JEST NIEWIDOMY I WYSTARCZY I CZY Z PSEM ,CZY BEZ PSA I TAK MU SIE WSZYSTKO NALEZY I NAWET Z PSEM CZY BEZ PSA WSZYSTKO MOZE SOBIE ODLICZYC NP SĄSIADA PSA CZY NIE TAK JEST .BEZ KONTROLI WLADZ ,KTORZY POWINNI BYC UCZULENINA TAKIE ORZECZENIA CHORYCH ORZECZNIKÓW KOMISIJ LEKARSKICH ,TAK MOZNA STWIERDZIC ABY CHOREGO LECZYC ,TRZEBA BYC SAMEMU ZDROWYM ,ILU LEKARZY NA SKALĘ RP JEST ZDROWA PRZY TAKICH WARUNKACH PRACY , JAKIE MAJĄ , CHORY KRAJ , RP BEZ DOCHODU ,A LUBIĄCY ZWIERZĘTA B MĄDRY PIES NAWET POTRAFI SAM UREGULOWAC DIETĘ TRZYDNIOWĄ ,A OPIEKUN JEGO WIE WEDŁUG WLASNEJ INTUIJCI ZE ROBI TO DLATEGO ZE PIES ,JAK DZIECKO NIE PROSILO SIE NA SWIAT , BEZ UTRZYMNIA RP POTRAFI SBIE PORADZIC ,NAWET GDY JEST WYBREDNY JEGO WLASCIEL SAM JESLI KOCHA ZWIERZAKA ZACHĘCI GO ODMAWIAJĄC SOBIE DA SWEMU PUPILOWI CZYLI CZLONKOWI RODZINY

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane