statystyki

Jak ustalić wynik finansowy za 2015 rok w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych

autor: Elżbieta Gaździk29.02.2016, 10:06; Aktualizacja: 29.02.2016, 17:41
W celu ustalenia wyniku finansowego jednostki, po zakończeniu roku obrotowego każda jednostka dokonuje przeksięgowań rocznych.

W celu ustalenia wyniku finansowego jednostki, po zakończeniu roku obrotowego każda jednostka dokonuje przeksięgowań rocznych.źródło: ShutterStock

Ustalamy wynik finansowy za 2015 rok w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych oraz jego wpływ na inne składniki pasywów.

Każda jednostka jest zobowiązana do dokonania wielu czynności zamykających rok obrotowy, aby w sposób jasny i rzetelny przedstawić sytuację finansową i majątkową w sprawozdaniu finansowym, na które składają się:

1) bilans jednostki,

2) rachunek strat i zysków,

3) zestawienie zmian w funduszu jednostki.

Chodzi o czynności związane z zamknięciem kont rachunkowych, takich jak konta wynikowe mające na celu ustalenie wielkości wyniku finansowego oraz konta rozliczeniowe i konta zespołu 8 mające wpływ na ustalenie wielkości funduszu jednostki. Zamknięcie kont, czyli dokonanie przeksięgowań rocznych, wymaga uprzedniej analizy zapisów dokonanych na tych kontach w celu sprawdzenia ich zgodności z występującymi operacjami w jednostce, jak również z obowiązującymi zasadami wynikającymi z polityki rachunkowości jednostki.

Analiza ta powinna mieć również na celu sprawdzenie prawidłowości przypisania poniesionych kosztów do właściwych kont, ze względu na konieczność zapewnienia prawidłowego przedstawienia tych wielkości w rachunku zysku i strat.

Czynności związane z zamknięciem kont: a. Ustalenie wyniku finansowego – konta kosztów i przychodów

W celu ustalenia wyniku finansowego jednostki, po zakończeniu roku obrotowego każda jednostka dokonuje przeksięgowań rocznych. Sposób, jak i kolejność przeksięgowań rocznych w zakresie kosztów jest uzależniona od sposobu ich grupowania w księgach jednostki.

W zależności od potrzeb ponoszone koszty działalności podstawowej stosownie do postanowień par. 16 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości jednostki mogą ewidencjonować w następujący sposób:

1) wariant I – tylko na kontach zespołu 4 „Koszty według rodzajów i ich rozliczenie”,

2) wariant II – tylko na kosztach zespołu 5 „Koszty według typów działalności i ich rozliczenie” z odpowiednim wyodrębnieniem na kontach analitycznych kosztów w układzie rodzajowym,

3) wariant III – zarówno na kontach zespołu 4 „Koszty według rodzajów i ich rozliczenie”, jak i kontach zespołu 5 „Koszty według typów działalności i ich rozliczenie” z dalszym ich rozliczeniem na konta zespołu 6 „Produkty” i zespołu 7 „ Przychody, dochody i koszty”.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane