statystyki

Jak ustalić wynik finansowy za 2015 rok w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych

autor: Elżbieta Gaździk29.02.2016, 10:06; Aktualizacja: 29.02.2016, 17:41
W celu ustalenia wyniku finansowego jednostki, po zakończeniu roku obrotowego każda jednostka dokonuje przeksięgowań rocznych.

W celu ustalenia wyniku finansowego jednostki, po zakończeniu roku obrotowego każda jednostka dokonuje przeksięgowań rocznych.źródło: ShutterStock

Ustalamy wynik finansowy za 2015 rok w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych oraz jego wpływ na inne składniki pasywów.

Każda jednostka jest zobowiązana do dokonania wielu czynności zamykających rok obrotowy, aby w sposób jasny i rzetelny przedstawić sytuację finansową i majątkową w sprawozdaniu finansowym, na które składają się:

1) bilans jednostki,

2) rachunek strat i zysków,

3) zestawienie zmian w funduszu jednostki.

Chodzi o czynności związane z zamknięciem kont rachunkowych, takich jak konta wynikowe mające na celu ustalenie wielkości wyniku finansowego oraz konta rozliczeniowe i konta zespołu 8 mające wpływ na ustalenie wielkości funduszu jednostki. Zamknięcie kont, czyli dokonanie przeksięgowań rocznych, wymaga uprzedniej analizy zapisów dokonanych na tych kontach w celu sprawdzenia ich zgodności z występującymi operacjami w jednostce, jak również z obowiązującymi zasadami wynikającymi z polityki rachunkowości jednostki.

Analiza ta powinna mieć również na celu sprawdzenie prawidłowości przypisania poniesionych kosztów do właściwych kont, ze względu na konieczność zapewnienia prawidłowego przedstawienia tych wielkości w rachunku zysku i strat.

Czynności związane z zamknięciem kont: a. Ustalenie wyniku finansowego – konta kosztów i przychodów

W celu ustalenia wyniku finansowego jednostki, po zakończeniu roku obrotowego każda jednostka dokonuje przeksięgowań rocznych. Sposób, jak i kolejność przeksięgowań rocznych w zakresie kosztów jest uzależniona od sposobu ich grupowania w księgach jednostki.

W zależności od potrzeb ponoszone koszty działalności podstawowej stosownie do postanowień par. 16 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości jednostki mogą ewidencjonować w następujący sposób:

1) wariant I – tylko na kontach zespołu 4 „Koszty według rodzajów i ich rozliczenie”,

2) wariant II – tylko na kosztach zespołu 5 „Koszty według typów działalności i ich rozliczenie” z odpowiednim wyodrębnieniem na kontach analitycznych kosztów w układzie rodzajowym,

3) wariant III – zarówno na kontach zespołu 4 „Koszty według rodzajów i ich rozliczenie”, jak i kontach zespołu 5 „Koszty według typów działalności i ich rozliczenie” z dalszym ich rozliczeniem na konta zespołu 6 „Produkty” i zespołu 7 „ Przychody, dochody i koszty”.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane